Nadciągają groźne wichury! IMGW wydało ostrzeżenia dla połowy kraju [LISTA WOJEWÓDZTW]

2022-05-27 8:37
Nadciągają groźne wichury! IMGW wydało ostrzeżenia dla połowy kraju [LISTA WOJEWÓDZTW]
Autor: pixabay.com/ mapa IMGW Nadciągają groźne wichury! IMGW wydało ostrzeżenia dla połowy kraju [LISTA WOJEWÓDZTW]

Pogoda w piątek będzie niebezpieczna! Wszystko za sprawą wichur, które właśnie nadciągają nad Polskę. Porywy wiatru mogą sięgać nawet 95 km/h. Gdzie będzie najgorzej? Listę województw, dla których IMGW wydało ostrzeżenia, znajdziesz w artykule poniżej.

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego oraz drugiego stopnia przed silnym wiatrem dla połowy kraju. Najsilniejsze porywy wiatru dochodzące do 95 km/h prognozowane są wzdłuż Wybrzeża. Wiatr będzie wiał z zachodu. Miejscami mogą występować również burze. Ostrzeżenia obowiązują od godziny 9.00 do wieczora. Prawdopodobieństwo przewidywanych zjawisk atmosferycznych synoptycy oceniają na 80 procent.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem - lista województw:

 • zachodniopomorskie,
 • pomorskie,
 • lubuskie;
 • wielkopolskie,
 • kujawsko-pomorskie;
 • łódzkie,
 • mazowieckie,
 • podlaskie,
 • warmińsko-mazurskie.

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem - lista województw:

 • zachodniopomorskie w powiatach: Świnoujście, polickim, Szczecin, goleniowskim, kamieńskim, gryfickim, łobeskim, świdnickim, kołobrzeskim, białogardzkim, koszalińskim, Koszalin, sławieńskim;
 • pomorskie w powiatach: słupskim, Słupsk, lęborskim, wejherowskim, puckim.

Ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia - co oznaczają?

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Należy spodziewać się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Przy ostrzeżeniu drugiego stopnia przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Należy spodziewać się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Mieszkańcy regionów objętych tym ostrzeżeniem powinni stosować się do wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Swoje plany należy dostosować do warunków pogodowych.

Poradnik Zdrowie: Żyję z boreliozą

Jaka pogoda nie sprzyja alergikom?

Posłuchaj podcastu i dowiedz się, co teraz uczula najmocniej!

Listen to "Alergiczne ABC - co w tej chwili nas uczula? Rozmowa dr Piotrem Rapiejko" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze