Mandat za brak maseczki jest zgodny z prawem

i

Autor: Pixaby Mandat za brak maseczki jest zgodny z prawem

Koniec wątpliwości! MUSIMY nosić maseczki. Mandatów już nie unikniemy!

2021-03-31 8:39

Mandat za brak maseczki jest zgodny z prawem - taką informację podało Stowarzyszenie Sędziów Polskich. Podstawa prawna dla jego wystawienia jest już poprawna. Ta wiadomość rozwiewa wątpliwości Polaków, którzy zastanawiali się, czy mandaty za brak zasłaniania ust i nosa są legalne. Więcej na ten temat przeczytacie w naszym materiale. Przypominamy też, gdzie nie musimy nosić maseczki.

Mandat za brak maseczki jest zgodny z prawem

To koniec wątpliwości w kwestii mandatu za brak maseczki. Wiele osób nie zgadzało się z nim, powołując się na błędne zapisy. Potwierdzały to również wyroki sądów administracyjnych. W efekcie przepis był niezgodny z prawem.

Nastąpiła jednak ogromna zmiana. MUSIMY nosić maseczki w przestrzeni publicznej. I nie chodzi tu tylko o bezpieczeństwo nasze i innych osób. Mandat za brak maseczki jest zgodny z prawem. Poinformowało o tym m.in. Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA. Jak podkreśla, "przez wiele miesięcy rzeczywiście podstawa prawna obowiązku noszenia maseczki była wadliwa, ale od grudnia jest to uregulowane poprawnie." Od tego momentu obowiązek wynika z ustawy.

Raport z anteny 29.03, godz.10

Sejm uchwalił 28 października 2020 r. ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. W art. 15 pkt 2 lit. c tej ustawy wprowadzono zmianę w art. 46b ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, polegającą na dodaniu do art. 46b punktu 13. - czytamy we wpisie Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA w mediach społecznościowych.

W związku z tym, rozporządzenie z 19 marca 2021, legalnie wprowadzono mandat za brak maseczki.

Skoro mandat za brak maseczki jest zgodny z prawem, to co nam grozi, jeśli nie będzie zasłaniać ust i nosa? Policja może nam wystawić mandat w wysokości 500 zł.

Mandat za brak maseczki zgodny z prawem. Gdzie nie trzeba zasłaniać ust i nosa?

Mandat za brak maseczki nie grozi nam:

  • w domu i mieszkaniu
  • lesie
  • parku
  • w samochodzie - jeśli podróżujemy sami lub z domownikami

Byłeś kiedyś nad polskim morzem? Ten quiz jest dla ciebie

Pytanie 1 z 10
W którym mieście znajduje się najsłynniejsze molo?