Leki

i

Autor: pixabay.com Uwaga na podrabiane leki! Łatwo na nie trafić

Leki na COVID-19: naukowcy potwierdzają - kilkanaście istniejących specyfików może działać przeciw SARS-CoV2

2021-06-10 8:35

Obszerna analiza pokazała, że kilkanaście już istniejących lub przygotowywanych leków może zwalczać infekcję SARS-CoV2. Niektóre z tych środków potencjalnie można stosować razem, co jeszcze poprawi ich działanie.

Leki na COVID-19 - Naukowcy ze Scripps Research Institute przebadali 12 tys. różnych preparatów opisanych w bazie ReFRAME, stworzonej w 2018 roku przy współpracy z Fundacją Billa i Melindy Gates w celu szybkiego znajdowania metod leczenia terapii opierających się obecnym terapiom. Badacze przeprowadzili testy na różnych ludzkich komórkach zakażanych SARS-CoV2. - Już na wczesnym etapie pandemii Covid-19 uznaliśmy, że bazę ReFRAME można wykorzystać do poszukiwania leków przeciw SARS-CoV2 - mówi dr Arnab Chatterjee, autor publikacji, która ukazała się w piśmie "Nature Medicine". - W kolejnych miesiącach rozpoczęliśmy współpracę z różnymi ośrodkami zarówno w Scrips Research, jak i z partnerami krajowymi i międzynarodowymi, aby przyspieszyć odkrywanie leków - dodaje.

Czy grozi nam wojna ?

Leki hamowały namnażanie wirusa

Eksperymenty wskazały najpierw na 90 substancji, które hamowały namnażanie SARS-CoV2 przynajmniej w jednym rodzaju komórek. W obrębie tej grupy 13 związków wykazało wysoki potencjał do użycia w leczeniu Covid-19 ze względu na siłę i mechanizm działania, wpływ na wiele typów komórek oraz bezpieczeństwo. Cztery leki - halofantryna, nelfinawir, simeprewir oraz manidypina mogą wspólnie działać ze stosowanym już w leczeniu Covid-19 remdisiwirem

Niektóre z najskuteczniejszych przeciwwirusowych strategii wykorzystują "koktajle", w których pacjent otrzymuje różne leki zwalczające infekcję, tak jak to ma miejsce np. w leczeniu zakażenia HIV - podkreśla współautor pracy, prof. Thomas Rogers.

Niektóre leki można łączyć

Łącząc różne środki można m.in. obniżyć ich dawkę, co wiąże się z redukcją skutków ubocznych. To nie wszystko - dwa kolejne leki nasilały dodatkowo działanie remdisiwiru. Jeden z nich - ryboprynę testuje się pod kątem ograniczania nudności i chirurgicznych zakażeń. Druga substancja - 10-deazaaminopteryna to natomiast pochodna witaminy B9. Najbardziej obiecujące substancje naukowcy przetestowali na hodowlach tkankowych oraz na zwierzętach. Badania trwają.

Rezultaty otrzymane w testach na komórkach i zwierzętach są bardzo obiecujące, a potrzeba znalezienia terapii nadal pozostaje paląca [...] Ważne jest, aby poszukując skutecznych i bezpiecznych metod, postępować według najściślej określonych reguł. Dokładność to najlepsza droga do znalezienia nowych terapii, które pomogą pacjentom - twierdzi dr Peter Schult, prezes Scripps Research Institute.

Więcej informacji znajdziecie w artykule w czasopiśmie Nature.

Źródło: PAP