Ankieta.

i

Autor: https://pxhere.com

Kwestionariusz przed szczepieniem - NOWE pytania odnośnie chorób w ankiecie! [LISTA PYTAŃ]

2021-04-29 9:17

Kwestionariusz przed szczepieniem na COVID-19 ma nowe pytania. Według ekspertów jest też prostszy do wypełnienia niż poprzedni. Nowy kwestionariusz zawiera pytanie odnośnie zakrzepicy. To ma zmniejszyć ryzyko wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych. Co się zmieniło w kwestionariuszu przed szczepieniem? Poniżej znajdziesz wszystkie pytania.

Kwestionariusz przed szczepieniem to nieodzowna część procesu szczepienia, która spotka wszystkich chętnych do przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19. Tempo dostarczania szczepionek do Unii Europejskiej, w tym także do Polski stale rośnie, dlatego resort zdrowia stara się usprawniać Narodowy Program Szczepień w każdym możliwym aspekcie. Tym razem zmiany dotyczą kwestionariusza przed szczepieniem. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się wprowadzić nową ankietę. Pojawiło się pytanie odnośnie zakrzepicy, które ma wpłynąć na zmniejszenie się ryzyka pojawienia tzw. NOP, czyli niepożądanych odczynów poszczepiennych. Są też pytanie, które zaproponowało środowisko medyczne. Eksperci twierdzą, że nowy kwestionariusz jest prostszy do wypełnienia. Jest też nowa możliwość odpowiedzi na zadane pytanie. Do kogo skierować się z wątpliwościami podczas wypełniania ankiety? Poniżej znajdziesz wszystkie pytania, na które musisz znać odpowiedź, aby przyjąć szczepionkę przeciwko COVID-19!

Spis treści

 1. Kwestionariusz przed szczepieniem. Nowa ankieta
 2. Kwestionariusz przed szczepieniem. Nowe pytania w ankiecie
 3. Kwestionariusz przed szczepieniem. Zmiany w badaniu, oni mogą zakwalifikować do szczepienia

Kwestionariusz przed szczepieniem. Nowa ankieta

Nowy kwestionariusz dostępny jest na stronie Ministerstwa Zdrowia i Państwowego Zakładu Higieny – Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Tak samo jak poprzedni kwestionariusz składa się z dwóch części. W pierwszej nie wprowadzono praktycznie żadnych zmian, dalej zawiera siedem pytań odnoście aktualnego zakażenia wirusem Sars-Cov-2.

Bez zmian są także odpowiedzi, które możemy udzielić: „tak” lub „nie”. Na ich podstawie, oraz badania fizykalnego lekarz podejmuje decyzje o szczepieniu.

Wypełniony kwestionariusz trzeba podpisać i uzupełnić datę jego wypełnienia. Co ważne w przypadku jakichkolwiek pytań lepiej skontaktować się z lekarzem, albo poprosić o wyjaśnienie pracownika medycznego, które realizuje szczepienie.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy harmonogram szczepień. Jakie roczniki zarejestrują się do 10 maja?

Kwestionariusz przed szczepieniem. Nowe pytania w ankiecie

Pierwsza część nowego kwestionariusza nie uległa wielu zmianom. Dalej dotyczy aktualnego stanu i ewentualnego zakażenia się koronawiurusem. Pytania z pierwszej części kwestionariusza poniżej:

 • Czy w ciągu ostatnich 3 miesięcy miała Pani/miał Pan dodatni wynik testu genetycznego lub antygenowego w kierunku wirusa SARS-CoV-2?
 • Czy w ciągu ostatnich 14 dni miała Pani/miał Pan bliski kontakt lub mieszka z osobą, która uzyskała dodatni wynik testu genetycznego lub antygenowego w kierunku wirusa SARS-CoV-2 lub mieszka z osobą, która miała w tym okresie objawy COVID-19 (wymienione w pyt. 3–5)?
 • Czy w ciągu ostatnich 14 dni miała Pani/miał Pan podwyższoną temperaturę ciała lub gorączkę?
 • Czy w ciągu ostatnich 14 dni występował u Pani/Pana nowy, utrzymujący się kaszel lub nasilenie kaszlu przewlekłego z powodu rozpoznanej choroby przewlekłej?
 • Czy w ciągu ostatnich 14 dni wystąpiła u Pani/Pana utrata węchu lub odczucia smaku?
 • Czy otrzymała Pani/otrzymał Pan jakąkolwiek szczepionkę w ciągu ostatnich 14 dni?
 • Czy Pani/Pan czuje dzisiaj przeziębiony lub ma biegunkę, lub wymioty?

Za to druga część kwestionariusza zawiera już kilka pytań więcej, jest ich 10. Wśród nich znalazły się pytania na temat reakcji alergicznych oraz zakrzepicy. Dodatkowo oprócz możliwości odpowiedzi „tak" lub „nie" jest nowa możliwość, a dokładnie: "nie wiem". Co warto wiedzieć, jeśli nasza odpowiedź na którekolwiek z pytań to "tak" lub "nie wiem", lekarz może poprosić nas o doprecyzowanie, albo po prostu przeprowadzić badanie. Pytania z drugiej części kwestionariusza przed szczepieniem:

 • Czy dziś czuje się Pani/Pan chora/chory? (trzeba będzie podać pomiar temperatury ciała wykonany w punkcie szczepień)
 • Czy wystąpiła u Pani/Pana kiedykolwiek ciężka niepożądana reakcja po szczepieniu (dotyczy również pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19)?
 • Czy lekarz rozpoznał kiedyś u Pani/Pana uczulenie na glikol polietylenowy (PEG), polisorbat lub inne substancje wchodzące w skład szczepionki 1?
 • Czy w przeszłości lekarz rozpoznał u Pani/Pana ciężką, uogólnioną reakcję alergiczną (wstrząs anafilaktyczny) po podaniu jakiegoś leku, pokarmu, po ukąszeniu przez owada?
 • Czy występuje u Pani/Pana zaostrzenie choroby przewlekłej?
 • Czy otrzymuje Pani/Pan leki osłabiające odporność (immunosupresyjne), np. kortyzon, prednizon lub inny kortykosteroid (deksametazon, Encortolon, Encorton, hydrokortyzon, Medrol, Metypred itp.), leki przeciw nowotworom złośliwym (cytostatyczne), leki zażywane po przeszczepieniu narządu, radioterapię (napromienianie) lub leczenie biologiczne z powodu zapalenia stawów, nieswoistego zapalenia jelita (np. choroby Crohna) lub łuszczycy?
 • Czy choruje Pani/Pan na hemofilię lub inne poważne zaburzenia krzepnięcia?
 • Czy lekarz w przeszłości rozpoznał u Pani/Pana małopłytkowość indukowaną heparyną (HIT) lub czy w przeszłości wystąpił udokumentowany incydent zakrzepicy żył mózgowych?
 • Czy jest Pani w ciąży?
 • Czy karmi Pani dziecko piersią?

CZYTAJ TEŻ: Trzecia dawka szczepionki na covid OBOWIĄZKOWA? Kto i kiedy będzie musiał ją przyjąć?

Kwestionariusz przed szczepieniem. Zmiany w badaniu, oni mogą zakwalifikować do szczepienia

Do tej pory przed każdym szczepieniem przeprowadzano szybką kwalifikację lekarską. Teraz to się zmieni. Lekarz nie będzie musiał nam już zadawać pytań i przeprowadzać badania fizykalnego.

Jednak nie wszyscy będą mieć krótsza drogę do szczepienia. Ze względu na bezpieczeństwo pacjenta, kwalifikacja lekarska zostanie przeprowadzona gdy wypełniony kwestionariusz będzie budził jakiekolwiek zastrzeżenia.

Pamiętajmy, że zwiększyła się liczba grup zawodowych, które mogą uprawniać nas do szczepienia. Taką możliwość uzyskali ratownicy medyczni, stomatolodzy, pielęgniarki i położne. Do nich możemy skierować się także z każdą wątpliwością podczas wypełniania kwestionariusza przed szczepieniem .

Restauratorzy otworzą ogródki