Który fragment Pisma Świętego odczytujemy w Wigilię, 24 grudnia?

i

Autor: Pixaby Który fragment Pisma Świętego odczytujemy w Wigilię, 24 grudnia?

Który fragment Pisma Świętego odczytujemy w Wigilię, 24 grudnia? [TEKST]

2020-12-24 6:00

W Wigilię, 24 grudnia, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka, wraz z rodziną zasiadamy do stołu. W wielu domach przed wieczerzą odczytuje się fragment Pisma Świętego. Ten pochodzi z Ewangelii św. Łukasza. Który fragment Pisma Świętego należy odczytać w Wigilię? Sprawdźcie w poniższym artykule.

Który fragment Pisma Świętego odczytujemy w Wigilię, 24 grudnia?

Pojawienie się pierwszej gwiazdki w Wigilię, 24 grudnia jest symbolicznym zaproszeniem domowników do stołu. Według tradycji to właśnie wtedy powinniśmy rozpocząć wigilijną wieczerzę. Pierwsza gwiazdka jest nawiązaniem do Gwiazdy Betlejemskiej, która miała zwiastować narodziny Jezusa. To właśnie ją na horyzoncie zobaczyli Trzej Królowie: Kacper, Melchior i Baltazar i pośpiesznie udali się do Betlejem.

Dla katolików nieodłącznym elementem wigilijnej wieczerzy jest odczytanie fragmentu Pisma Świętego. Powinna to zrobić głowa rodzina. Następnie domownicy przełamują się opłatkiem i składają sobie życzenia.

Pamiętajmy, by stół przykryć białym obrusem wraz z odrobiną sianka pod nim. Powinniśmy też zadbać o jedno nakrycie więcej, niż wynosi liczba domowników. 

Krakowskie ZOO zimą

Pismo Święte w Wigilię: który fragment trzeba odczytać?

W Wigilię należy przeczytać fragment Ewangelii św. Łukasza, w części zwiastującej narodziny Chrystusa. Poniżej znajdziecie jego tekst:

- W imię Ojca, i Syna i Ducha Świętego.- Amen.

W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie.

W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoim stadem. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich: "Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu; dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan. A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie". I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: "Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania".

- Oto Słowo Pańskie.- Chwała Tobie, Chryste.

Posłuchaj, dlaczego częste a małe posiłki nie zawsze odchudzają. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.