Zaćmienie Słońca.

i

Autor: Abel Pardo López flickr.com Zaćmienie Słońca.

Kiedy kolejne ZAĆMIENIE SŁOŃCA w Polsce? Na całkowite musimy długo poczekać!

2021-06-10 13:30

Zaćmienie Słońca to zjawisko, którego nie mogą przegapić pasjonaci i pasjonatki obserwacji astronomicznych. Moment, w którym nasza gwiazda centralna zostaje całkowicie, lub częściowo zakryta, jest za każdym razem wyjątkowym wydarzeniem. Kiedy będziemy mieli okazję oglądać takie zjawiska w Polsce? Sprawdzicie to w naszym artykule.

Kiedy kolejne zaćmienie słońca w Polsce? To pytanie zadają sobie wszystkie osoby zainteresowane obserwacjami astronomicznymi. Zaćmienie to jedno z tych zjawisk, które przyciąga uwagę nie tylko profesjonalistów, ale też amatorskich obserwatorów i obserwatorek. Nie powinno to nikogo dziwić, gdyż oglądanie tego, jak tarcza słoneczna jest całkowicie lub częściowo przysłonięta, jest bez wątpienia czymś fascynującym. Jak powstaje zaćmienie Słońca? Ze zjawiskiem mamy do czynienia, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią, przez co światło naszej gwiazdy centralnej zostaje przysłonięte. Wyróżnia się trzy typy zaćmienia Słońca: całkowite, obrączkowe i częściowe. Kiedy będziemy mogli je oglądać na terenie Polski? Już teraz możemy powiedzieć, że w dwóch pierwszych przypadkach należy się uzbroić w cierpliwość.

Dzik Adaś w nowej odsłonie. Ma dziki dom, który pomoże mu wrócić na wolność

Zaćmienie Słońca 2021 w Polsce

Data ostatniego zaćmienia Słońca widocznego z terenów Polski to 10.06.2021. Ten dzień był dla Polek i Polaków okazją do oglądania częściowego zaćmienia. Poniżej najważniejsze informacje o zaćmieniu Słońca 2021:

  • Początek - 11:55
  • Maksimum - 12:54 (zakryte ok. 20% tarczy słonecznej)
  • Koniec - 13:53

Kiedy częściowe zaćmienie Słońca w Polsce?

Zaćmienia słońca wcale nie są tak rzadkie, jak mogłoby się wydawać. W ciągu roku, gdzieś na kuli ziemskiej, zaćmienie przydarza się co najmniej dwa razy. Nas interesuje jednak przede wszystkim to, kiedy zaćmienie Słońca można obserwować w Polsce. Najkrócej poczekamy na częściowe zaćmienie. Data najbliższego częściowego zaćmienia Słońca w Polsce to 25.10.2022. Będzie to głębokie zaćmienie widoczne na terenie całego kraju.

Kiedy całkowite zaćmienie Słońca w Polsce?

Kiedy będzie całkowite zaćmienie Słońca w Polsce? Podczas tego zjawiska cała tarcza słoneczna zostaje zakryta. Ostatni raz takie wydarzenie obserwowano w Polsce 30.06.1956 roku. Niestety, prawdopodobnie nikt z nas nie doczeka kolejnego całkowitego zaćmienia. Jego data to 7.10.2135.

Kiedy obrączkowe zaćmienie Słońca w Polsce?

Trochę krócej poczekamy na zaćmienie obrączkowe. Występuje wtedy, gdy Księżyc nie jest w stanie przysłonić całego słońca, przez co powstaje charakterystyczna świetlista obrączka. Data najbliższego widocznego z terenów Polski to 13.07.2075.

Zaćmienie Słońca - jak obserwować?

Należy pamiętać, że patrzenie na Słońce gołym okiem jest bardzo niebezpieczne! Może to skutkować uszkodzeniem, a nawet utratą wzroku. Nie powinniśmy też oglądać zjawiska przez okulary przeciwsłoneczne. Unikajmy również sposobów takich, jak obserwacje przez płytę CD lub przydymione szkło. Przed obserwacją zaćmienia Słońca najlepiej wyposażyć się w specjalne okulary zaćmieniowe lub filtry na teleskopy i lornetki. Najtańszym sposobem jest skorzystanie z tzw. folii Baadera. Materiał przypomina zwykłą folię aluminiową, ale może osłabić blask słońca nawet kilkaset tysięcy razy.