Perseverance na Marsie. Pierwszy FILM z Marsa

i

Autor: Courtesy NASA/JPL-Caltech

Jest pierwszy FILM Z MARSA! NASA udostępnia WIDEO z lądowania Perseverance

2021-02-23 13:57

Takie coś, możecie zobaczyć po raz pierwszy w historii! Jest pierwszy kolorowy film z Marsa. Do tego w jakości HD. NASA udostępniła wideo z lądowania na powierzchni czerwonej planety, łazika Perseverance. Po raz pierwszy w historii można też posłuchać dźwięków z powierzchni planety! Jeśli jeszcze tego nie widzieliście - zobaczcie koniecznie!

Film trwa nieco ponad trzy minuty i zobaczyć możemy na nim ujęcia z kliku kamer, które umieszczone są w różnych miejscach modułu przelotowego, po jego wejściu w atmosferę Marsa.

Dzięki jednej z nich, zobaczyć możemy, jak rozkłada się spadochron hamujący. Jednak największą ciekawość budzi to, co pokazuje druga z kamer. Widzimy z niej, jak łazik zbliża się do marsjańskiej powierzchni. Na dwóch innych ujęciach znajduje się Perseverance zawieszony na linach pod specjalną platformą lądującą i stopniowo osadzany na ziemi.

- To pierwszy raz, kiedy udało nam się uchwycić takie wydarzenie jak lądowanie na Marsie - powiedział na konferencji prasowej Michael Watkins, dyrektor Laboratorium Napędów Odrzutowych (JPL), w którym zbudowano łazik. - To naprawdę fantastyczne!

- Te zdjęcia i filmy są tym, o czym marzyliśmy od lat - podkreślił Allen Chen, który był odpowiedzialny w NASA za proces lądowania - Posłużą one naszym zespołom do badań i lepszego zrozumienia, co dzieje się podczas takiego lądowania.

Na Ziemię przesłany został także pierwszy plik audio z odgłosami z lądowania. Dźwięk został nagrany dzięki dwóm mikrofonom, umieszczonym na łaziku, co jest zupełną nowością w dotychczasowych misjach na Marsa.

W klipie słychać metaliczne dźwięki wydawane przez łazika, ale też wyraźnie słyszalny jest marsjański wiatr.

- Tak, właśnie usłyszeliście podmuch wiatru na powierzchni Marsa, przechwycony przez mikrofon i wysłany na Ziemię - oświadczył Dave Gruel, odpowiedzialny w NASA za sprzęt kosmiczny. - To pierwsze dźwięki zarejestrowane na powierzchni Marsa.

Raport z Anteny 23.02