Jenoty grasują w polskich lasach. Szokujące nagrania w sieci! Tak rozprawiły się z wilkiem!

i

Autor: https://www.facebook.com/hajnowka.nadlesnictwo Zdjęcie poglądowe

Jenoty grasują w polskich lasach. Szokujące nagrania w sieci! Tak rozprawiły się z wilkiem!

2022-11-24 9:54

Jenot to ssak z rodziny psowatych, który wyróżnia się pięknym , gęstym futrem. Ich ojczyzną jest północno-wschodnia Azja, lecz łatwo spotkać je obecnie na terenie Europy. Żyją w polskich lasach i radzą sobie świetnie, o czym może świadczyć chociażby nagranie, które opublikowały na swoim facebookowym profilu Lasy Państwowe!

Spis treści

  1. Jenoty w Polsce - skąd się wzięły?
  2. Jenoty w Polsce - tak rozprawiły się z wilkiem!
  3. Czy jenoty są pod ochroną?

Jenoty w Polsce - skąd się wzięły?

Jenoty sprowadzono do Europy pod koniec lat trzydziestych XX wieku. Hodowlę fermową jenota rozpoczęto natomiast w Polsce w roku 1959. Zwierzęta łatwo dostosowały się do nowych warunków i te, które znalazły się na wolności, radzą sobie coraz lepiej również w naszych lasach. Obecność jenota azjatyckiego w Polsce jako gatunku żyjącego wolno została po raz pierwszy odnotowana w roku 1955, a miało to miejsce w Puszczy Białowieskiej. Obecnie spotkać można je już na terenie całego kraju. Najchętniej na swoje tereny wybierają rozległe lasy liściaste, w górach pojawiają się tylko sporadycznie. Chętnie przebywają w pobliżu zbiorników wodnych.

Jenoty w Polsce - tak rozprawiły się z wilkiem!

Leśnicy z Nadleśnictwa Hajnówka (woj. podlaskie) opublikowali nagranie, które może wstrząsnąć widzami. Dwa, niewielkiej wielkości  jenoty z łatwością odpędzają wilka od martwego żubra. Zwierzę nie ma szansy pożywić się padliną. Warto pamiętać, że to jenot w przeciwieństwie do wilka jest na naszych ziemiach gatunkiem inwazyjnym. Nie da się ukryć, że stanowią obecnie spory problem dla krajowych zwierząt leśnych, a dobrym przykładem jest właśnie poniższe wideo. P

"Przy jenotach wilk nie ma szans" - napisali leśnicy.

Najsłynniejsze jarosławskie pierniki od lat powstają według starej receptury. Zachwyca się nimi cały świat

Czy jenoty są pod ochroną?

Jenoty nie są w Polsce pod ochroną. Zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska z roku 2009, można więc polować przez cały rok. Jenoty silniejsze i sprawniejsze są między innymi od naszych rodzimych lisów, przez co przejmują ich łowieckie tereny i zmniejszają populację w lisa w Polsce.

Quiz. Andrzejki 2023 za pasem. Czy znasz wszystkie wróżby? Sprawdź, czy umiesz lać wosk, czy tylko wodę

Pytanie 1 z 9
Na początek coś łatwego. Najpopularniejsza andrzejkowa wróżba to: