Nowe uprawnienia straży miejskiej od 30 sierpnia. Jedziesz rowerem szybciej niż porusza się pieszy? Możesz dostać mandat

i

Autor: Unsplash Nowe uprawnienia straży miejskiej od 30 sierpnia. Jedziesz rowerem szybciej niż porusza się pieszy? Możesz dostać mandat

Jedziesz rowerem SZYBCIEJ NIŻ porusza się PIESZY? Straż miejska wystawi ci mandat. Zmiany od 30 sierpnia!

2021-08-19 9:40

Jedziesz rowerem lub hulajnogą elektryczną po chodniku z większą prędkością niż ta, z którą poruszają się piesi? Uważaj! Od poniedziałku 30 sierpnia straż miejska będzie mogła ukarać cię za to mandatem. O szczegółach przeczytasz w materiale poniżej.

Od 20 maja 2021 roku obowiązują w Polsce nowe przepisy dotyczące poruszania się hulajnogami elektrycznymi oraz innymi urządzeniami transportu osobistego. Na hulajnodze przede wszystkim trzeba jeździć ścieżkami rowerowymi. Po ulicy, gdy obowiązuje tam "trzydziestka", a w innych wypadkach kierujący hulajnogą elektryczną może korzystać głównie z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Hulajnogą elektryczną można wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem zasad: jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowanie szczególnej ostrożności, ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

Eska Summer City Olsztyn - Ukiel Beach Rugby Cup 2021

Nowe uprawnienia straży miejskiej od 30 sierpnia. Jedziesz rowerem szybciej niż porusza się pieszy? Dostaniesz mandat

Mimo wprowadzonych przepisów, na chodnikach wciąż można zauważyć lawirujące z zawrotną prędkością między pieszymi hulajnogi elektryczne czy rozpędzonych rowerzystów. Od 30 sierpnia ma się to jednak zmienić. Tego dnia bowiem w życie wchodzi rozporządzenie "przyznające uprawnienia do nakładania przez strażników gminnych oraz miejskich grzywien w drodze mandatów karnych wobec kierujących rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego albo poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch na chodniku lub drodze dla pieszych, za nieporuszanie się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego lub nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu".

"Zakładanym rezultatem wdrożenia proponowanych zmian będzie wzmocnienie ochrony porządku publicznego w gminach posiadających straże gminne (miejskie), w tym zwiększenie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności pieszych, poprzez zapewnienie możliwości nakładania sankcji na uczestników ruchu naruszających zasady ustanowione przez nowo wprowadzone przepis" - czytamy w OSR regulacji.

Sonda
Czy w Polsce powinien zostać wprowadzony urlop menstruacyjny dla kobiet?