Jakie święto wypada 24 czerwca? Mało kto o nim pamięta! Wiąże się z nim pewien przywilej

i

Autor: Unsplash - Jordan Bauer Jakie święto wypada 24 czerwca? Mało kto o nim pamięta! Wiąże się z nim pewien przywilej

Jakie święto wypada 24 czerwca? Mało kto o nim pamięta! Wiąże się z nim pewien przywilej

2022-06-24 7:22

Na 24 czerwca w kościele katolickim przypada uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jest to święto ruchome obchodzone zawsze w piątek po oktawie uroczystości Bożego Ciała. Nie wszyscy jednak o nim pamiętają. A szkoda! Bo wiąże się z nim pewien przywilej. Szczegóły w artykule.

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa – w liturgii Kościoła katolickiego jest to uroczystość ku czci Serca Jezusa przypadająca w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała, a zatem w piątek po drugiej niedzieli po Zesłani u Ducha Świętego. Może więc wypaść pomiędzy 29 maja a 2 lipca. W tym roku święto to przypada 24 czerwca.

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa - co to za święto?

Uroczystość ta została ustanowiona po objawieniu się Chrystusa świętej Małgorzacie Marii Alacoque w latach 1673-1675. W objawieniach tych Chrystus polecił, by ustanowiono święto ku czci Jego Serca w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała oraz odprawiania specjalnego nabożeństwa. Wiernym, którzy będą oddawać cześć Boskiemu Sercu, obiecał wiele łask (tzw. obietnice Serca Jezusowego). Formalnie święto, jako uroczystość liturgiczna, zostało ustanowione przez papieża Klemensa XIII w dniu 6 lutego 1765, wówczas tylko dla Królestwa Polskiego, w wyniku zgody papieża na skierowany do niego memoriał biskupów polskich. Uroczystość tę rozszerzył na cały Kościół dopiero papież Pius IX w dniu 23 sierpnia 1856.

Piątek 24 czerwca 2022. Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa - czy można jeść mięso?

W piątek 24 czerwca, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W dokumencie wskazano, że "wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa". Tego dnia wierni w Polsce nie są też formalnie zobowiązani do udziału w mszy św. i do powstrzymywania się od prac niekoniecznych.

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa 24 czerwca 2022 - czy to dzień wolny od pracy?

Święto Najświętszego Serca Pana Jezusa nie jest dniem wolnym od pracy. Listę wszystkich dni wolnych ustawowo od pracy w Polsce znajdziesz poniżej:

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • 6 stycznia – Święto Trzech Króli
 • pierwszy dzień Wielkiej Nocy (święto ruchome)
 • drugi dzień Wielkiej Nocy (święto ruchome)
 • 1 maja – Święto Państwowe
 • 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja
 • pierwszy dzień Zielonych Świątek (święto ruchome)
 • dzień Bożego Ciała (święto ruchome)
 • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
 • 1 listopada – Wszystkich Świętych
 • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości
 • 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia
 • 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia
ZRANIONE PTAKI, TRENING WERSOW, WERSY QUEBO, DIESEL VS BENZYNA | ESKA XD #051
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE