Inwazja owadów na Półwyspie Helskim! Chmara insektów przypomina trąbę powietrzną

i

Autor: Facebook: Ekstremalne zjawiska Pogodowe Polska/ screen z filmu nadesłanego przez Internautę do portalu nadmorski24.pl Inwazja owadów na Półwyspie Helskim! Chmara insektów przypomina trąbę powietrzną

Inwazja owadów na Półwyspie Helskim! Chmara przypomina trąbę powietrzną [WIDEO, FOTO]

2021-05-26 10:47

Inwazja owadów na Półwyspie Helskim w tym roku szczególnie daje się we znaki mieszkańcom oraz turystom. Insekty osadzają się na samochodach, elewacjach budynków, mogą też wpaść do nosa czy ust. Niekiedy ich skupiska wyglądem mogą przypominać TRĄBY POWIETRZNE!

Półwysep Helski zmaga się z inwazją owadów. I choć nie jest to nowość, w tym roku insekty te są szczególnie uciążliwe. Osadzają się na samochodach, elewacjach budynków, mogą też wpaść do nosa czy ust. - Zazwyczaj spotykane są w okolicach wyjazdu z Władysławowa w stronę Chałup, w tym roku jednak można spotkać je nawet w Kuźnicy i Jastarni - mówi Piotr Lisakowski z Jastarni w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim".

Raport z anteny 25.05, godz.10

Chmary owadów obserwowane w ostatnich dniach na Półwyspie Helskim to prawdopodobnie ochotki. Nie stanowią zagrożenia dla człowieka, mogą jednak być ogromnym problemem w komunikacji samochodowej czy lotniczej.

- W czasie ich krótkiego życia, jako postacie dorosłe, w ogóle nie pobierają pokarmu. Ich celem, po opuszczeniu formy larwalnej jest tylko i wyłącznie rozmnożenie się, dlatego możemy obserwować rójki, czyli masowe loty wielu osobników owadów w celu znalezienia partnera i kopulacji, które są zupełnie naturalnym zjawiskiem w przyrodzie - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" dr Paulina Kozina z Uniwersytetu Gdańskiego. - Takie masowe, kilkudniowe, pojawy owadów mogą być problemem w komunikacji samochodowej lub lotniczej - dodaje.

CZYTAJ TEŻ: BIAŁE NOCE ogarnęły niemal całą Polskę! Co to za zjawisko? Ile trwa i kiedy można je podziwiać?

Mimo swojej uciążliwości owady te przynoszą również sporo dobrego. - Należy pamiętać, że te muchówki są ważnym składnikiem pokarmowym wielu organizmów wodnych (larwy ochotek to pokarm dla ryb) oraz lądowych (dorosłe są składnikiem pokarmu m.in. ptaków). Korzyści wynikające z obecności ochotek w łańcuchu pokarmowym wielu zwierząt przeważają nad kilkudniowym dyskomfortem wynikającym z ich rójek - tłumaczy w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" dr Paulina Kozina.

W sieci pojawiło się też wiele nagrań pokazujących, z jak wielkim problemem zmagają się mieszkańcy oraz turyści przebywający w tej części woj. pomorskiego. Na jednym z nich chmara owadów wygląda jak... trąba powietrzna. Nagranie możecie obejrzeć m.in. tutaj: Inwazja owadów na Półwyspie Helskim.