Deszcz

i

Autor: Unsplash

IMGW ostrzega przed silnym deszczem z burzami Polsce! SPRAWDŹ gdzie!

2021-07-04 9:37

Przed silnym deszczem z burzami w sześciu województwach północnej i wschodniej Polski ostrzega w niedzielę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Wydano też alerty drugiego stopnia o przekroczeniu stanów ostrzegawczych wód na Mazowszu.

Ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami z burzami obowiązują w niedzielę w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i podlaskim. Na tych obszarach prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Zapowiadana wysokość opadów to od 30 mm do 40 mm, lokalnie 50 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 70 km/h. Lokalnie grad.

Synoptycy ostrzegają też przed wezbraniem wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Ostrzeżenia drugiego stopnia wydano dla województwa mazowieckiego i centralnej części Podlasia. W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, meteorolodzy przewidują tam wzrosty stanu wody w rzekach, z możliwością lokalnych przekroczeń stanów ostrzegawczych. W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia.

Jak podano, gwałtowne wzrosty stanów wody mogą wystąpić także w zlewni Pilicy w woj. świętokrzyskim. Przewiduje się wzrosty stanu wody w rzekach i lokalne przekroczeń stanów ostrzegawczych. IMGW nie wyklucza tam podtopień.

Akcja ratownicza strażaków i żołnierzy WOT po ulewnych deszczach na ul. Somosierry w Szczecinie