Emeryt

i

Autor: Shutterstock Gigantyczna waloryzacja dodatków dla seniorów

Emerytura powszechna. Co to jest, komu przysługuje i jak jest wyliczana?

2022-03-31 7:24

Co to jest emerytura powszechna? Kto się do niej kwalifikuje? Według jakiego wzoru jest wyliczana i jak się ją wypłaca? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście. Dowiedz się, od czego zależy jej wysokość oraz w jaki sposób możesz otrzymywać to świadczenie.

Dla osób, które nie interesowały się wcześniej świadczeniami emerytalnymi, pojęcie emerytury powszechnej może być niezrozumiałe. Okazuje się jednak, że zetknął się z nim praktycznie każdy, choć być może nie koniecznie w takiej formie.

Emerytura powszechna jest to bowiem świadczenie przysługujące wszystkim osobom, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny. Wysokość tej emerytury zależy od zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz składek zapisanych na koncie w ZUS po ich waloryzacjach, a także od wieku, w którym przechodzą na emeryturę.

Kto może uzyskać emeryturę powszechną?

Do uzyskania emerytury powszechnej kwalifikują się osoby, które:

  • urodziły się po 1948 r.,
  • osiągnęły powszechny wiek emerytalny – od 1 października 2017 r. wynosi on 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn,
  • przez pewien czas były ubezpieczone – muszą udowodnić jakikolwiek okres ubezpieczenia, nieistotne, jak długi i z jakiego tytułu.

Aby można było otrzymać emeryturę powszechną, należy rozwiązać stosunek pracy.

Zasady wypłaty emerytury powszechnej

Prawo do emerytury powszechnej uzyskuje się od dnia, w którym osiąga się powszechny wiek emerytalny, jednak nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zgłoszony został wniosek.

Emerytura powszechna wypłacana jest co miesiąc. Termin wypłaty zostaje podany w decyzji

Emeryturę można otrzymać:

  • za pośrednictwem poczty lub innego doręczyciela,
  • na konto w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.

Jak wylicza się emeryturę powszechną?

Wysokość emerytury powszechnej obliczana jest ze stosunku podstawy obliczenia emerytury do średniego dalszego trwania życia.

Podstawa obliczenia emerytury to suma:

  • zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne zapisanych na koncie w ZUS do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury,
  • środków zapisanych na subkoncie,
  • zwaloryzowanego kapitału początkowego.

Średnie dalsze trwanie życia to wielkość statystyczna, która określa przeciętny okres, jaki upływa od ustalenia prawa do emerytury do śmierci ubezpieczonego. Tablice trwania życia uwzględniają średnie dalsze trwanie życia w miesiącach, wspólne dla kobiet i mężczyzn. Prezes Głównego Urzędu Statystycznego ogłasza je co roku w Monitorze Polskim, w formie komunikatu.

Najlepsze ćwiczenia dla seniorów