Ekstremalne upały będą coraz częstsze! Z roku na rok będzie coraz gorzej!

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons Ekstremalne upały będą coraz częstsze! Z roku na rok będzie coraz gorzej!

Ekstremalne upały będą coraz częstsze! Z roku na rok będzie coraz gorzej!

2021-07-27 9:43

Cypr, Kuba, Turcja, Kanada, Irlandia Północna i Antarktyda odnotowały największe temperatury w ciągu ostatnich dwóch lat, a nowe badania sugerują, że takich ekstremów będzie coraz więcej. Naukowcy twierdzą, że w wyniku zmian klimatycznych anormalne upały mogą być nawet siedmiokrotnie częstsze. W tym roku w Kanadzie przez wysokie temperatury zmarło setki osób! Musimy być gotowi na takie ekstrema!

Badania naukowców zdaje się nie pozostawiają nam żadnych złudzeń. Z roku na rok ma być coraz goręcej! W tym roku w Kanadzie przez upały zginęły setki osób. Według badania opublikowanego w poniedziałek w czasopiśmie "Nature Climate Change" w ciągu najbliższych trzech dekad "rekordowe" fale upałów mogą stać się od dwóch do siedmiu razy częstsze na świecie niż w ciągu ostatnich 30 lat. Z badania wynika, że po 2050 roku, jeśli utrzymają się obecne trendy emisji gazów cieplarnianych, takie gorące okresy mogą być od trzech nawet do 21 razy częstsze. "Nie widzieliśmy jeszcze nic, co byłoby zbliżone do najbardziej intensywnych fal upałów możliwych w dzisiejszym klimacie, nie mówiąc już o tych, które możemy zobaczyć w nadchodzących dekadach" - powiedział współautor badania dr Erich Fischer z Politechniki w Zurychu.

CZYTAJ TAKŻE: Krokodyl uciekł z Czech. Jest już w Odrze na Opolszczyźnie

Wyniki badań są okrutne. Musimy być gotowi na ekstrema

Na potrzeby badania naukowcy wykorzystali modelowanie klimatu, aby obliczyć prawdopodobieństwo wystąpienia rekordowych upałów, które trwały co najmniej siedem dni i znacznie przekroczyły wcześniejsze rekordy. Dr Fischer uważa, że społeczności przygotowujące się do zmian klimatycznych muszą być gotowe na takie ekstrema.

Za każdym razem, gdy rekordowe temperatury lub opady znacznie przekraczają to, czego doświadczyliśmy w ciągu naszego życia, zazwyczaj wtedy jesteśmy nieprzygotowani i szkody są największe - wskazał.

W czerwcu w wyniku fali upałów w Kanadzie, sięgającej 49,6 stopni Celsjusza (4,6 stopnia więcej od poprzedniego rekordu z 1937 r.) zmarły setki osób. W badaniu wskazano, że jeśli emisje gazów cieplarnianych zostaną drastycznie ograniczone, prawdopodobieństwo wystąpienia fal upałów pozostanie wysokie, ale szanse na przekroczenie rekordów ostatecznie spadną z biegiem czasu.

Burza w Łodzi. Poranne oberwanie chmury nad miastem. Rozlewiska na ulicach
Sonda
Upały w Polsce - czy masz już dość?