E-papierosy będą przepisywane na receptę? Pomysł budzi emocje

i

Autor: Pixabay.com

E-papierosy będą przepisywane na receptę? Pomysł budzi emocje!

2022-03-21 9:20

Palenie tytoniu to problem, z którym borykamy się nie od dziś. Od pewnego czasu jest też coraz więcej zwolenników e-papierosów. Wielka Brytania planuje wprowadzić rewolucję. E-papierosy będą przepisywane na receptę? Pojawił się taki pomysł.

Elektroniczne papierosy (e-papierosy) z założenia miały pomagać w rzucaniu palenia papierosów tradycyjnych. Zawarta w nich niewielka ilość nikotyny miała być antidotum na głód nikotynowy, rytuał palenia miał zastępować rytuał sięgania po „prawdziwe” papierosy. Prawda okazała się jedna nieco inna, coraz więcej osób w tym młodych - sięga po e-papierosy. Stałe się to nawet swego rodzaju moda. 

Jak podaje portal natemat.pl, o tym, że e-papierosy są już na wyspach postrzegane w kategoriach skutecznego zamiennika dla papierosów tradycyjnych świadczą liczby: te spadające (palaczy), i te rosnące (vaperów). Ci pierwsi stanowią około 15 proc., ci drudzy — już ponad 6 proc. Dla porównania, w Polsce pali niemal jedna czwarta społeczeństwa, a liczbę regularnych użytkowników e-papierosów w 2019 roku CEBOS szacował na niecałe 2 proc.

Słusznie nie brakuje głosów mówiących, że przyjmowanie nikotyny w jakiejkolwiek formie, nawet jeśli jest ona o 95 proc. mniej szkodliwa niż papierosy, koniec końców jest jednak szkodliwe. Brytyjczycy zdają się jednak mówić: w tym przypadku korzyści przewyższają straty.

E-papierosy będą przepisywane na receptę? Pomysł budzi emocje

Za takie rewolucyjne zmiany odpowiedzialny jest sekretarz zdrowia, Javed Khan. W jednym z niedawnych wywiadów Khan wskazywał na nierówności w prognozowanej długości życia, jakie można obserwować na terenie UK. Średnia życia mężczyzny, zameldowanego w londyńskiej dzielnicy Westminster, od początku wieku wzrosła o 7,4 lata i wynosi obecnie 84,7. Ten sam statystyczny mężczyzna, zamieszkały w Blackpool na północnym-zachodzie kraju będzie żył 74,1 lat (czyli o 2,1 lat więcej, niż dwie dekady temu). Skąd taka dysproporcja? W bogatszej londyńskiej dzielnicy - jest dostęp do wielu zamienników papierosów a liczba palaczy tytoniowych wynosi nie więcej niż 8 proce.t W biedniejszym Blackpool liczba palaczy sięga bowiem 23,4 proc.

Jak dodaje portal, jednym z rozwiązań, mającym na celu wyrównanie tych dysproporcji jest szerszy dostęp do zamienników. Khan planuje wprowadzić e-papierosy do aptek i wydawać je na receptę. Farmaceuci uzyskają ponadto możliwość wprowadzenia do portfolio swoich usług konsultacje z pacjentami, będącymi w procesie wychodzenia z nałogu. W pilotażowej fazie tego projektu, apteki otrzymywały 10 funtów za każdego konsultowanego pacjenta.

Sonda
Czy uważasz, że palenie papierosów jest ok?
Michał Rozmys siódmym zawodnikiem świata
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE