Rewolucja w prawie. ZAROBKI Polaków będą JAWNE! Trafią do specjalnego rejestru

2021-11-10 12:48

Szykuje się prawdziwa rewolucja. Dane na temat tego, ile zarabiają Polacy, mogą trafić do internetu. Znajdą się wtedy w specjalnym rejestrze. Zmiany w życie mają wejść już w lipcu 2022 roku.

Dane o pensjach Polaków. Rewolucja w prawie już w 2022 roku

Zastanawiasz się, ile zarabia twój znajomy? Być może w przyszłym roku będziesz mógł to sprawdzić, nie pytając go wypłatę. Szykuje się spora zmiana w prawie. Jak podaje "Rzeczpospolita", pensje Polaków mają trafić do specjalnych rejestrów internetowych. Takie przepisy widnieją w poselskiej nowelizacji kodeksu karnego. Ta czeka już tylko na publikację w Dzienniku Ustaw.

Od lipca 2022 r. w specjalnych elektronicznych rejestrach prowadzonych przez wszystkie jednostki finansów publicznych, poza informacjami o kontraktach zawieranych z zewnętrznymi kontrahentami, będą publikowane także informacje o umowach o pracę zawartych z ich pracownikami - czytamy w "Rz".

Park Iluminacji w Poznaniu. Zobaczcie Magiczny Las

Zarobki Polaków będą jawne! Trafią do specjalnego rejestru

Zmiany nie będą dotyczyć jednak wszystkich Polaków, a konkretne grupy zawodowe - pracownicy publiczni. Jawne mają być więc pensje np. nauczycieli, urzędników czy pielęgniarek. Być może również sędziów i mundurowych. W sumie chodzi o około 1 mln osób.

Co dokładnie znajdzie się w rejestrze? Jak podaje "Rzeczpospolita", trafią tam takie dane jak m.in. imię i nazwisko, przedmiot umowy oraz wysokość wynagrodzenia.

"Rzeczpospolita" o ustawę zapytała przedstawicieli rządu. Okazało się, że jest poselska i nie była konsultowana z Radą Ministrów. Jak komentuje sprawę Wojciech Klicki z Fundacji Panoptykon w rozmowie z "Rz", "ustawa została uchwalona w celu przeciwdziałania korupcji. Obowiązek publikowania umów wszystkich pracowników sektora finansów publicznych idzie jednak znacznie dalej. Ustawa dotyczy np. nauczycieli, którzy zgodnie z orzecznictwem pełnią funkcje publiczne, a w konsekwencji do centralnego rejestru trafią ich dane, m.in. imię i nazwisko, przedmiot umowy oraz wysokość wynagrodzenia".

Kolejki przed NBP w Warszawie

Źródło: Rewolucja w prawie. ZAROBKI Polaków będą JAWNE! Trafią do specjalnego rejestru
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze