Czy zimą są kleszcze? Tego mogliście nie wiedzieć!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Czy zimą są kleszcze? Tego mogliście nie wiedzieć!

2022-11-24 14:52

Zima to czas, gdy chętnie wybieramy się do lasu, by spędzić czas na świeżym powietrzu i nacieszyć się śniegiem. Zazwyczaj spacerujemy w towarzystwie naszych czworonogów. Niewiele osób jednak wie, że mimo zimowej aury nasz pies może wcale nie być całkiem bezpieczny. Czy zimą są kleszcze? Tego mogliście nie wiedzieć!

Spis treści

  1. Czy zimą są kleszcze?
  2. Czy można przynieść kleszcze na ubraniu?

W Polsce żyje około 20 gatunków kleszczy. W całym kraju spotkać możemy kleszcza pospolitego, który jest najczęściej występującym gatunkiem. Jest też najaktywniejszy w wyższych temperaturach. Niektóre osobniki wyruszają na polowanie już przy temperaturze 7–9 st. C. Kleszcz pospolity niebezpieczny jest szczególnie dla psów, bo przenosi babesiozę, chorobę, która może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia, jeśli nie zareagujemy wystarczająco szybko. Dlatego tak ważne jest, by używać preparatów i obroży antykleszczowych przez cały rok. Kleszcze potrafią znaleźć sobie miejsce tam, gdzie ich nie szukamy. Szczególnie narażone są wrażliwe poduszeczki na łapach.

Czy zimą są kleszcze?

Warto wiedzieć, że obecnie zmiany klimatyczne przyczyniły się do podwyższenia temperatur zimą. Oznacza to, że niektóre zwierzęta, w tym również owady mogą być aktywne przez cały rok. Zimę bezkręgowce chętnie pasożytują na gryzoniach i małych ssakach leśnych.

Oczywiście nie znajdziemy ich tyle, co na przełomie kwietnia i maja, gdy poszukują one żywicieli na najbliższe tygodnie. Wciąż jednak wybierając się na spacer z psem należy pamiętać, by dokładniej sprawdzić po powrocie, czy do domu nie zabraliśmy kilku nieproszonych gości.

18-latek pomylił obszar zabudowany z autostradą

Czy można przynieść kleszcze na ubraniu?

Podczas zimowych spacerów jesteśmy szczelnie otuleni, co zapewnia nam nie tylko zabezpieczenie przed mrozem, lecz również pasożytami. Kleszcze mogą jednak przenosić się na naszych ubraniach. Warto zatem otrzepać kurtkę i czapkę jeszcze przed zamknięciem frontonowych drzwi. Pobudzony ciepłem kleszcze inaczej zacznie wędrować po naszym mieszkaniu i szukać schronienia w kociej lub psiej sierści.

QUIZ. Największe wpadki Polski na mundialach. Znasz niechlubną historię naszej kadry?

Pytanie 1 z 10
W meczu z Japonią w 2018 roku Polacy zasłynęli z?