Wirus.

i

Autor: canva.com wirus

Czy zaszczepieni zarażają? Dla szczepionych na koronawirusa to ważna wiadomość

2021-04-06 14:54

Wirus Sars-CoV-2 odznacza się niezwykle wysoką zakażalnością. Najpewniejszą ochronę przeciwko wywoływanej przez niego chorobie stanowi szczepienie. Czy jednak przyjęcie szczepionki oznacza, że przestajemy zarażać? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w naszym artykule.

Czy zaszczepieni zarażają? To pytanie, które zadajemy sobie właściwie odkąd tylko ruszyła akcja szczepień w Polsce. Nasz kraj walczy z epidemią COVID-19. Całkowity lockdown, obostrzenia sanitarne i inne ograniczenia maja za zadanie wyhamować zakażenia koronawirusem. Główną bronią przeciwko chorobie są zaś szczepienia. Ministerstwo Zdrowia stopniowo uruchamia rejestracje na szczepienia dla kolejnych roczników. Polki i Polacy niedługo będą migli zaszczepić się w aptekach i w punktach drive thru oraz w masowych punktach szczepień. Obecnie korzystamy z trzech preparatów dwudawkowych i jednego jednodawkowego. Przyjęcie szczepionki zwiększa naszą odporność. Jak zaś wygląda kwestia zarażania?

Pędził 236 km/h po krajowej „siódemce”!

Czy zaszczepieni zarażają? Specjalista: "Zawsze istnieje te kilka procent niepewności"

Czy osoby, które przyjęły szczepionkę na koronawirusa wciąż mogą zarażać? Okazuje się, że tak. W jednym z wywiadów zapytano o to doktora Tomasza Dzieciątkowskiego, wirusologa z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Specjalista powiedział, że nawet dwudawkowa szczepionka daje 95% protekcji. Zawsze istnieje kilka procent niepewności, że nie zostanie wytworzona odpowiedź poszczepienna. Ponadto na jej pełne wykształcenie trzeba poczekać około dwa tygodnie.

Oznacza to, że nawet po przyjęciu szczepionki nie jesteśmy całkiem całkowicie wolni od ryzyka zarażenia lub zarażania innych. Osoby szczepione wciąż powinny stosować się do zasad bezpieczeństwa aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Więcej na ten temat usłyszycie w wywiadzie z dr. Dzieciątkowskim, który zamieszczamy poniżej.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE