Czy osoby zaszczepione przeciw COVID-19 mogą zrezygnować z maseczek? To nie takie proste

2021-02-24 10:00
Czy osoba zaszczepiona może przestać nosić maseczkę?
Autor: TheOtherKev Czy osoba zaszczepiona może przestać nosić maseczkę?

W Polsce wykonano już ponad 2,7 mln szczepień przeciw COVID-19. 934 782 osoby zostały zaszczepione dwoma dawkami preparatu. Coraz więcej badań pokazuje, że szczepionka przeciw COVID-19 nie tylko chroni przed ciężkim przebiegiem choroby, ale też przed zachorowaniem. Czy to znaczy, że osoby zaszczepione są całkiem bezpieczne i mogą zrezygnować z maseczek w miejscach publicznych? Nie ma na to prostej odpowiedzi.

Obecnie w Polsce do szczepienia dopuszczone zostały preparaty opracowane przez Pfizer/BionTech, Modernę i AstraZenecę. Ponad 900 tys. osób otrzymało już drugą dawkę szczepionki, więc teoretycznie otrzymało pełną ochronę deklarowaną przez producenta. Warto wiedzieć, że szczepionki przeciw COVID-19 zostały dopuszczone do obrotu ze wskazaniami ochrony przed objawami COVID-19 wywoływanymi przez koronawirusa SARS-CoV-2.

Badania kliniczne trzeciej fazy pierwszych opracowanych szczepionek rozpoczęły się w sierpniu/wrześniu 2020 roku. Nie wiemy jeszcze, w jakim stopniu zaszczepienie się przeciw COVID-19 zapobiega bezobjawowemu zakażeniu SARS-CoV-2 i czy osoba zaszczepiona nadal może przyczyniać się do transmisji zakażenia w populacji. 

Badania szczepionek przeciw COVID-19

Na całym świecie podano już co najmniej 212 130 361 dawek szczepionek przeciw COVID-19. Dzięki obserwowaniu osób zaszczepionych naukowcy mogą wyciągać kolejne wnioski dotyczące tego, jak szczepionka przeciw COVID-19 chroni osobę zaszczepioną. Pierwsze badania są obiecujące i pokazują, że szczepienie może chronić również przed bezobjawowym zakażeniem SARS-CoV-2.

W badaniu kohortowym zrealizowanym przez Izraelskie Centrum medyczne Sheba na grupie pracowników ochrony zdrowia zaszczepionych szczepionką mRNA opracowaną przez Pfizer/BioNTech uzyskano redukcję zakażeń SARS-CoV-2 o 30 proc. (ocena po 1-14 dniach) oraz o 75 proc. (ocena po 15-28 dniach) po podaniu pierwszej dawki preparatu.

Inne badanie przeprowadzone wśród pracowników ochrony zdrowia szczepionych preparatem Pfizera pokazało, że po podaniu pierwszej dawki (ocena po 21 dniach) skuteczność w ochronie przed zakażeniem SARS-CoV-2 wynosiła 75 proc. Po siedmiu dniach od podania drugiej dawki skuteczność wynosiła 86 proc. To dowód na to, że szczepionka może pomóc w przerwaniu transmisji wirusa.

Obiecujące wyniki badań pojawiły się też w kontekście szczepionki wektorowej AstraZeneca. Z wtórnej analizy skuteczności wynika, że osoba zaszczepiona ma dużo mniejsze ryzyko bezobjawowej infekcji.

Czy to oznacza, że osoby zaszczepione mogą zrezygnować z obostrzeń dotyczących bezpieczeństwa? Czy mogą nie nosić maseczek w miejscach publicznych?

Czy po szczepieniu przeciw COVID-19 trzeba nadal nosić maseczkę?

To pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Według ekspertów, powyższe badania nie wystarczą do tego, żeby zwolnić osoby zaszczepione z obowiązujących zaleceń odnoszących się do środków ochrony osobistej. Osoby zaszczepione nie powinny rezygnować z noszenia maseczki zasłaniającej usta i nos, zachowania dystansu, unikania dużych skupisk ludzi i higieny rąk.

O znoszeniu tych obostrzeń będzie można pomyśleć, gdy znaczna część populacji zostanie zaszczepiona. Dlaczego? Ponieważ nie wiemy, czy osoby zaszczepione mogą być wektorami koronawirusa i przenosić go na innych, nawet jeśli sami nie ulegną zakażeniu.

Źródło: szczepienia.pzh.gov.pl

Raport z Anteny 23.02
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze