Czy osoba zaszczepiona może przestać nosić maseczkę?

i

Autor: TheOtherKev Czy osoba zaszczepiona może przestać nosić maseczkę?

Czy osoby zaszczepione przeciw COVID-19 mogą zrezygnować z maseczek? To nie takie proste

2021-02-24 10:00

W Polsce wykonano już ponad 2,7 mln szczepień przeciw COVID-19. 934 782 osoby zostały zaszczepione dwoma dawkami preparatu. Coraz więcej badań pokazuje, że szczepionka przeciw COVID-19 nie tylko chroni przed ciężkim przebiegiem choroby, ale też przed zachorowaniem. Czy to znaczy, że osoby zaszczepione są całkiem bezpieczne i mogą zrezygnować z maseczek w miejscach publicznych? Nie ma na to prostej odpowiedzi.

Obecnie w Polsce do szczepienia dopuszczone zostały preparaty opracowane przez Pfizer/BionTech, Modernę i AstraZenecę. Ponad 900 tys. osób otrzymało już drugą dawkę szczepionki, więc teoretycznie otrzymało pełną ochronę deklarowaną przez producenta. Warto wiedzieć, że szczepionki przeciw COVID-19 zostały dopuszczone do obrotu ze wskazaniami ochrony przed objawami COVID-19 wywoływanymi przez koronawirusa SARS-CoV-2.

Badania kliniczne trzeciej fazy pierwszych opracowanych szczepionek rozpoczęły się w sierpniu/wrześniu 2020 roku. Nie wiemy jeszcze, w jakim stopniu zaszczepienie się przeciw COVID-19 zapobiega bezobjawowemu zakażeniu SARS-CoV-2 i czy osoba zaszczepiona nadal może przyczyniać się do transmisji zakażenia w populacji. 

Badania szczepionek przeciw COVID-19

Na całym świecie podano już co najmniej 212 130 361 dawek szczepionek przeciw COVID-19. Dzięki obserwowaniu osób zaszczepionych naukowcy mogą wyciągać kolejne wnioski dotyczące tego, jak szczepionka przeciw COVID-19 chroni osobę zaszczepioną. Pierwsze badania są obiecujące i pokazują, że szczepienie może chronić również przed bezobjawowym zakażeniem SARS-CoV-2.

W badaniu kohortowym zrealizowanym przez Izraelskie Centrum medyczne Sheba na grupie pracowników ochrony zdrowia zaszczepionych szczepionką mRNA opracowaną przez Pfizer/BioNTech uzyskano redukcję zakażeń SARS-CoV-2 o 30 proc. (ocena po 1-14 dniach) oraz o 75 proc. (ocena po 15-28 dniach) po podaniu pierwszej dawki preparatu.

Inne badanie przeprowadzone wśród pracowników ochrony zdrowia szczepionych preparatem Pfizera pokazało, że po podaniu pierwszej dawki (ocena po 21 dniach) skuteczność w ochronie przed zakażeniem SARS-CoV-2 wynosiła 75 proc. Po siedmiu dniach od podania drugiej dawki skuteczność wynosiła 86 proc. To dowód na to, że szczepionka może pomóc w przerwaniu transmisji wirusa.

Obiecujące wyniki badań pojawiły się też w kontekście szczepionki wektorowej AstraZeneca. Z wtórnej analizy skuteczności wynika, że osoba zaszczepiona ma dużo mniejsze ryzyko bezobjawowej infekcji.

Czy to oznacza, że osoby zaszczepione mogą zrezygnować z obostrzeń dotyczących bezpieczeństwa? Czy mogą nie nosić maseczek w miejscach publicznych?

Czy po szczepieniu przeciw COVID-19 trzeba nadal nosić maseczkę?

To pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Według ekspertów, powyższe badania nie wystarczą do tego, żeby zwolnić osoby zaszczepione z obowiązujących zaleceń odnoszących się do środków ochrony osobistej. Osoby zaszczepione nie powinny rezygnować z noszenia maseczki zasłaniającej usta i nos, zachowania dystansu, unikania dużych skupisk ludzi i higieny rąk.

O znoszeniu tych obostrzeń będzie można pomyśleć, gdy znaczna część populacji zostanie zaszczepiona. Dlaczego? Ponieważ nie wiemy, czy osoby zaszczepione mogą być wektorami koronawirusa i przenosić go na innych, nawet jeśli sami nie ulegną zakażeniu.

Źródło: szczepienia.pzh.gov.pl

Raport z Anteny 23.02