Spis treści
- Ponad milion obcokrajowców w pracy
- Dominują mężczyźni, ale ich liczba maleje
- Gdzie mieszkają zagraniczni pracownicy?
Ponad milion obcokrajowców w pracy
Z danych GUS wynika, że na koniec listopada 2024 roku w Polsce pracowało dokładnie 1,07 mln cudzoziemców. Oznacza to, że osoby z zagranicy stanowiły 6,9 proc. wszystkich pracujących. To znaczący wzrost udziału cudzoziemców w rynku pracy w porównaniu z poprzednimi latami.
Co ciekawe, aż 418 tys. spośród pracujących obcokrajowców było zatrudnionych wyłącznie na podstawie umów-zleceń i podobnych umów cywilnoprawnych. Taka forma zatrudnienia może wskazywać na sezonowość, elastyczność lub brak stałej umowy o pracę, co wpływa na stabilność zatrudnienia tej grupy.
Dominują mężczyźni, ale ich liczba maleje
W strukturze cudzoziemców pracujących w Polsce nadal dominują mężczyźni, chociaż ich udział systematycznie spada. W końcu stycznia 2022 roku stanowili oni 64,7 proc. zatrudnionych, natomiast w listopadzie 2024 już tylko 59,5 proc. To może świadczyć o rosnącym udziale kobiet na rynku pracy wśród migrantów.
Zatrudnieni cudzoziemcy pochodzili z ponad 150 krajów, co pokazuje coraz większe zróżnicowanie narodowościowe na polskim rynku pracy. Najwięcej z nich to obywatele Ukrainy – 717,8 tys. osób, czyli 67,1 proc. wszystkich zagranicznych pracowników. Ich udział również maleje, co może wskazywać na napływ pracowników z innych kierunków.
Gdzie mieszkają zagraniczni pracownicy?
Region warszawski przyciąga największą liczbę cudzoziemców – niemal co piąty z nich mieszka właśnie tam. Udział regionu stołecznego wynosi 19,6 proc., co świadczy o dużym zapotrzebowaniu na pracowników z zagranicy w aglomeracji warszawskiej i okolicznych powiatach.
Najmniej cudzoziemców osiedla się w województwie świętokrzyskim – poniżej 1 proc. całkowitej liczby. Różnice te pokazują, że lokalizacja oraz struktura gospodarcza regionu mają istotny wpływ na obecność obcokrajowców na lokalnym rynku pracy. Stolica, z rozbudowaną infrastrukturą i rynkiem usług, wciąż pozostaje głównym magnesem dla pracowników z zagranicy.
Oprac. Marcin Paczkowski, źródło: PAP.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!
Bezrobocie w Małopolsce w 2025 roku. W tych powiatach najwięcej osób nie ma pracy