- W Polsce rośnie liczba zachorowań na COVID-19, a nowe warianty wirusa dają objawy podobne do anginy.
- Do kraju trafi milion dawek darmowej szczepionki firmy Moderna, która będzie dostępna dla pacjentów.
- Szczepionki mają być dystrybuowane od 8 do 10 września, a w pierwszej kolejności zaszczepić powinny się osoby starsze i przewlekle chore.
- Mamy ewidentny wzrost liczby zachorowań na COVID-19 – alarmuje główny inspektor sanitarny dr Paweł Grzesiowski w rozmowie z PAP. Jak wynika z monitoringu, w ostatnim tygodniu odnotowano prawie 5 tysięcy zgłoszeń, podczas gdy wcześniej było ich około 1200-1300. Ekspert ostrzega przed zbliżającą się falą i nowymi wariantami wirusa, jednocześnie przekazując dobre wieści dotyczące szczepień.
Darmowe szczepionki na COVID-19. Kiedy i dla kogo?
Do Polski jedzie milion dawek zaktualizowanej szczepionki firmy Moderna. Jak wyjaśnił dr Paweł Grzesiowski, preparat będzie dostępny dla pacjentów nieodpłatnie. Dostawa do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych spodziewana jest pomiędzy 8 a 10 września. Następnie szczepionki zostaną rozdystrybuowane do punktów szczepień w aptekach i placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
Preparatem Moderna, dzięki zakupowi szczepionek przez Ministerstwo Zdrowia oraz refundacji procedury z NFZ, będziemy mogli zaszczepić się nieodpłatnie, w ramach szczepień populacyjnych – wyjaśnił szef GIS.

Nowe warianty koronawirusa. Dają objawy jak angina
W tym roku za wzrost zakażeń odpowiadają dwa nowe podtypy wariantu omikron – NP i LP. Jak tłumaczy ekspert, dają one nieco inne objawy w zależności od wieku pacjenta. U młodszych osób wywołują przede wszystkim silne zapalenie gardła z dużą bolesnością, nieco przypominające anginę. Z kolei u osób starszych mogą pojawić się przypadki o cięższym przebiegu, w tym zapalenie płuc.
Dlatego tak istotne jest, żeby osoby powyżej 60. roku życia i z chorobami przewlekłymi zaszczepiły się w pierwszej kolejności – przekonywał dr Grzesiowski. Dodał, że skład nowej szczepionki uwzględnia krążące obecnie warianty.Co z pozostałymi szczepionkami? Czy będą dostępne?Szczepionka firmy Moderna nie będzie jedyną dostępną na rynku, ale jedyną darmową. Jak wskazał szef GIS, inne preparaty najprawdopodobniej będą dostępne komercyjnie.
W zeszłym sezonie na zasadach komercyjnych w aptekach dostępna była szczepionka Pfizera. Podejrzewam, że w tym roku może być podobnie – powiedział dr Grzesiowski. Dodał również, że w tym sezonie raczej nie będzie dostępna szczepionka białkowa firmy Novavax, ponieważ producent nie złożył oferty w ramach europejskiego przetargu.