Typowe teksty przy świątecznym stole. Też zawsze je słyszysz? Sprawdź! [LISTA]

2020-12-21 8:49

Święta, święta i po świętach… Któż z nas tego nie słyszał lub sam nie wygłaszał tej popularnej sentencji? Ponieważ kolejne Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami, przypominamy Wam typowe teksty przy świątecznym stole, które na pewno nie raz słyszeliście, a zapewne usłyszycie również w tym roku!

Typowe teksty przy świątecznym stole – TOP 24

W tym roku święta Bożego Narodzenia będą inne niż zwykle ze względu na obowiązujące zasady bezpieczeństwa, ograniczenia osób przy świątecznym stole oraz fakt, że wielu z nas zrezygnuje z wyjazdów do rodziny, aby uniknąć zakażenia koronawirusem. O ile jednak obyć się może bez odwiedzin czy obżarstwa, o tyle chociaż jeden z typowych świątecznych tekstów przy świątecznym stole musi paść w każdym z domów. Nawet jeśli wigilię spędzać będziemy w wąskim gronie.

Zobacz także: Typowe teksty rodziców. Na pewno nie raz je słyszałeś! Potrafisz je dokończyć? [QUIZ]

Nie wierzycie? W takim razie sprawdźcie listę 24 typowych tekstów, które każdy na pewno słyszał niejednokrotnie przy świątecznym stole – bożonarodzeniowym czy wielkanocnym. Nie tylko się uśmiechniecie, ale i dojdziecie do wniosku, że wiele z tych „złotych myśli” są jak „Kevin sam w domu” na Boże Narodzenie – po prostu muszą być!

Kliknij zdjęcie na samej górze lub niżej, by przejść do zestawienia „Typowe teksty przy świątecznym stole”.

Kultowe teksty z podwórka. Pamiętasz? Spróbuj je dokończyć!
Pytanie 1 z 12
...! Na bramkę!

Typowe teksty na Boże Narodzenie - skąd się wzięły?

Popularne i typowe teksty przy świątecznym stole na Boże Narodzenie czy Wielkanoc można traktować jako swego rodzaju przysłowia - mądrości ludowe, które pielęgnujemy z pokolenia na pokolenie. Takie zjawisko nazywa się utrwaloną w języku paremią, czyli bezpośrednio lub metaforycznie wyrażającą myśl albo radę opartą na tradycji ludowej. Typowe teksty, które słyszymy w święta, mają charakter ogólny i gnomiczny.

Typowe teksty przy świąteczynm stole a przysłowia

Przysłowie jest bardzo swoistym gatunkiem literackim, stojącym na pograniczu literatury i języka potocznego. Przybiera postać stwierdzenia lub pouczenia, przeważnie jednozdaniowego. Bardzo często zbudowane jest na zasadzie paralelizmu (wprowadzenia dwóch wypowiedzi analogicznych, podpadających pod wspólny schemat) lub kontrastu znaczeniowego i składniowego – np. „Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie”. Przysłowie jest zwykle skontruowane w sposób ułatwiający jego zapamiętanie (np. poprzez zastosowanie rymów). Częste w przysłowiach są rymy wewnętrzne, np. „W marcu jak w garncu”.

Inną cechą formalną przysłowia jest jego alegoryczność. Podwójny sens przysłów polega na tym, że operują one konkretnymi sytuacjami i wyobrażeniami, dotyczą jednak relacji ogólnych i wyrażają ogólne pojęcia.

Cechą tematyczną przysłów jest ich sens moralny – przysłowia są bowiem z reguły przestrogami, nakazami, zakazami i pouczeniami. Wyróżnikiem gatunkowym przysłowia jest także jego powtarzalność – przysłowia znane są powszechnie lub przynajmniej bardzo szeroko na danym obszarze kulturowym, szerzą się drogą przekazu ustnego, występują przez całe wieki, a czasem nawet tysiąclecia, nierzadko w bardzo odległych od siebie regionach świata.

Za: Wikipedia