Barszcz Sosnowskiego - śmiertelnie niebezpieczna roślina. Jak ją rozpoznać? Gdzie rośnie?

2022-06-12 13:00

Barszcz Sosnowskiego znów zajmuje tereny łąk i jest niebezpieczny! Na początku czerwca 2022 pojawiły się pierwsze doniesienia o poparzonych przez roślinę. Ofiarą jest między innymi dwuletnie dziecko. Zanim wyruszycie na wakacje, koniecznie sprawdźcie jak wygląda i gdzie możecie się go spodziewać!

W angielskiej miejscowości Heartpool, podczas spaceru dwulatka Ella została poparzona przez rosnący w parku barszcz Sosnowskiego. Ojciec dziecka był przerażony, bo nie spodziewał się tak silnej reakcji po zwyczajnym zetknięciu z rośliną. Oparzenia na skórze zaczęły pojawiać się dopiero następnego dnia i wymagały natychmiastowej interwencji lekarzy. Barszcz Sosnowskiego występuje niemal w całej Europie, również w Polsce i należy zachować szczególną ostrożność niezależnie od wieku. Kontakt z nim może skończyć się nawet śmiercią!

Heracleum sosnowskyi Manden trafił do Polski z Kaukazu pod koniec lat. 50 XX wieku. Nazwa tej rośliny pochodzi od botanika rosyjskiego pochodzenia Dmitrija Iwanowicza Sosnowskiego. Roślina ta wydziela soki, które mają właściwości drażniące. Jest gatunkiem łatwo rozprzestrzeniającym się, który występuje często przy drogach, w parkach i na łąkach. To roślina bardzo trudna do zwalczenia, przez co objęta jest w Polsce prawnym zakazem uprawy i sprzedaży na terenie całego kraju.

Poszukiwani w sprawie wyłudzeń VAT zatrzymani

Barszcz Sosnowskiego - jak go rozpoznać? Gdzie rośnie?

Roślina może łatwo przykuć naszą uwagę, bo jest wyjątkowo duża i ładna. Na pierwszy rzut oka barszcz Sosnowskiego często mylony jest wyrośniętym koprem! Zbudowany jest z zielonej łodygi (pokrytej fioletowymi plamkami), dużych, ostro zakończonych liści i z daleka widocznych gęstych, białych kwiatów. Jedna roślina barszczu Sosnowskiego może posiadać łącznie nawet dwadzieścia tyś. kwiatów! Roślina wydziela również charakterystyczny zapach. W Polsce największe skupiska barszczu Sosnowskiego znajdują się we wschodniej oraz centralnej części kraju, są to województwo mazowieckie i warmińsko-mazurskie. Roślinę spotkać można przy drogach, w parkach, na pastwiskach, łąkach oraz rzekach i jeziorach.

Barszcz Sosnowskiego - dlaczego jest niebezpieczny?

 Im cieplej - tym bardziej niebezpieczny jest barszcz dla osoby, która mogłaby mieć z nim styczność. We włoskach gruczołowych barszczu Sosnowskiego, zawarte są niebezpieczne związki, które nazywamy furanokumarynami. To właśnie one odpowiedzialne są za powodowanie oparzeń.

Quiz o Polsce - sprawdź ile wiesz o swoim kraju

Pytanie 1 z 11
Godło Polski to...