W kolejnych dniach na terenie całego kraju mogą pojawiać się mgły, które szczególnie doskwierać będą kierowcom w godzinach porannych. Utrudnień spodziewać należy się przede wszystkim we wschodniej i centralnej części kraju. Mgła to naturalny, widoczny aerozol składający się z drobnych kropelek wody lub kryształków lodu zawieszonych w powietrzu lub też w pobliżu powierzchni gleby. Mgła powstaje wtedy, gdy wilgotne, ciepłe powietrze przemieszcza się nad chłodniejszą powierzchnię ziemi. Rozpoznajemy następujące rodzaje mgieł:
- mgły radiacyjne,
- mgły adwekcyjne,
- mgły z wyparowania,
- mgły frontalne.
Gdy mówimy o mgle angielskiej to zazwyczaj mamy na myśli taką, która jest wyjątkowo gęsta i znacznie utrudnia widoczność. Takie zjawisko w Wielkiej Brytanii występuje jesienią bardzo często. Angielską mgłą był również Great Smog of London utrzymujący się w Londynie od 5 do 9 grudnia 1952. był to po prostu smog utworzony z powodu sytuacji pogodowej i wyemitowania do atmosfery gazów, pochodzących głównie z kominów mieszkań i fabryk oraz oczywiście spalin samochodowych. Zjawisko smogu w Polsce spotykamy niemal we wszystkich większych miastach zimą.
Mgła na drodze - jak sobie radzić?
Gdy warunki atmosferyczne są trudne, kierowcy zazwyczaj stawiają na użycie świateł przeciwmgłowych. Nie każdy jednak wie, że ich włączenie w niewłaściwych okolicznościach jest jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez kierowców jesienią. A za to grozi mandat i punkty karne. Przednich świateł przeciwmgłowych możemy używać od zmierzchu do świtu na drodze krętej, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Drogi kręte to takie, na których występują liczne zakręty. Są one oznaczone specjalnymi znakami drogowymi!
Więcej informacji na ten temat znajdziecie W TYM ARTYKULE.