7 lipca ruszają kontrole na granicach z Litwą i Niemcami. "Zgodne z unijnymi przepisami"

2025-07-05 16:22

Przywrócenie kontroli na granicy z Niemcami i Litwą jest zgodne z kodeksem granicznym Schengen – podkreślił w sobotę w Budzisku na polsko-litewskiej granicy minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak. Te zostaną przywrócone w nocy z niedzieli na poniedziałek 7 lipca.

7 lipca ruszają kontrole na granicach z Litwą i Niemcami. Zgodne z unijnymi przepisami

i

Autor: PAP/Artur Reszko
  • Od 7 lipca Polska przywraca czasowe kontrole na granicach z Litwą i Niemcami na 30 dni.
  • Decyzja jest zgodna z kodeksem Schengen i ma na celu walkę z nielegalną migracją.
  • Kontrole będą wyrywkowe i skupią się na pojazdach podejrzanych o przewóz nielegalnych migrantów.
  • Jakie mogą być długoterminowe skutki tych działań i czy wpłyną one na codzienne życie mieszkańców pogranicza?

Szef MSWiA zorganizował w Budzisku wspólną konferencję prasową z ministrem spraw wewnętrznych Litwy Władysławem Kondratowiczem w związku z przywróceniem od 7 lipca przez Polskę czasowych selektywnych kontroli na granicach z Litwą i Niemcami. Będą one obowiązywały przez 30 dni, ale rząd nie wyklucza, że może przedłużyć ten okres.

Kontrole na granicach z Litwą i Niemcami od 7 lipca

„W nocy z niedzieli na poniedziałek wprowadzamy kontrole graniczne na tych granicach. Dzieje się to w zgodzie z unijnymi przepisami i kodeksem granicznym Schengen” - powiedział na konferencji minister Siemoniak.

Podkreślił, że o fakcie wprowadzenia kontroli informował unijnego komisarza odpowiedzialnego za ochronę granic Magnusa Brunnera. Jak relacjonował szef MSWiA, Brunner przyjął argumenty strony polskiej. „Powodem tej decyzji jest wspólny problem, który mamy jako Litwa, Polska, Unia Europejska - to jest walka z nielegalną migracją” - tłumaczył Siemoniak.

Minister odniósł się także do kwestii kontroli granicznych na zachodniej granicy Polski. Zaznaczył, że działania podejmowane przez stronę polską są odpowiedzią na decyzje niemieckiego rządu i są uzależnione od jego dalszych kroków. „Jeśli Niemcy zniosą swoje kontrole, które, przypomnę, prowadzą od października 2023 r., my też nie będziemy widzieć powodów do tego, aby kontrolować wjeżdżających z Niemiec” - wskazał szef MSWiA.

Polskie służby we współpracy z litewskimi

Szef MSW Litwy poinformował z kolei, że jego kraj "nie planuje przywrócenia kontroli granicznych". "Niemniej jednak nasze siły, czyli funkcjonariusze nie tylko straży granicznej, ale i policji, będą ściśle współpracować" - zaznaczył.

Pytany, czy będą wspólne patrole polsko-litewskie na granicy, odpowiedział, że nie są one przewidywane.

Za kontrole na granicy z Litwą odpowiada Podlaski Oddział Straży Granicznej. Będzie je realizował we współpracy z policją oraz 1. Podlaską Brygadą Obrony Terytorialnej. W kontrolach mają także uczestniczyć m.in. Inspekcja Transportu Drogowego i KAS.

"Uczynimy wszystko, aby te wyrywkowe kontrole były jak najmniej dotkliwe dla obywateli Polski, Litwy i obywateli Unii Europejskiej. Nasze decyzje w najmniejszym stopniu nie są skierowane przeciwko obywatelom Republiki Litewskiej. Serdecznie ich zapraszamy do Polski, żeby tu spędzali czas jako turyści, jako biznesmeni. Zawsze są bardzo mile widzianymi gośćmi w Rzeczpospolitej Polsce" - zapewniał szef MSWiA.

Tak będą wyglądały kontrole na granicy polsko-litewskiej

Wyjaśnił, że podczas kontroli sprawdzane będą tylko te pojazdy, które budzą podejrzenie, że mogą w nich przejeżdżać nielegalni migranci. Ocenił, że kontrole w niewielkim stopniu wpłyną na opóźnienia w ruchu.

Podkreślił też, że wprowadzenie kontroli nie utrudni pracy rolnikom, którzy mają swoje gospodarstwa po obu stronach granicy. "Polscy rolnicy bez żadnych przeszkód będą docierać do swojej ziemi. Nie będą kontrolowani. Oczywiście będzie monitorowany ten ruch, natomiast nie będą kontrolowani, tak jak znakomita większość obywateli Litwy czy Polski. Te kontrole będą wyrywkowe i nakierowane na tych, którzy przerzucają nielegalnych migrantów" - zapewnił Siemoniak.

Granica z Litwą ma 104 km długości. Kontrole będą prowadzone łącznie w 13 miejscach. Trzy z nich to przejścia graniczne, w tym drogowe: w Budzisku i Ogrodnikach, oraz kolejowe w Trakiszkach. Tam kontrole będą się odbywać w sposób ciągły, przez całą dobę.

Pozostałe 10 miejsc, gdzie będzie można przekraczać granicę, to tzw. miejsca kontroli doraźnej, z których np. będą mogli korzystać rolnicy czy lokalni mieszkańcy. W miejscach tych mają być strażnicy graniczni i terytorialsi.

Quiz geograficzny. Jaki kraj kojarzy ci się z tą rzeczą? Odgadnij państwo na podstawie jednego słowa!
Pytanie 1 z 20
My mówimy pizza, wy mówicie:
JAK DZIAŁAJĄ PATROLE OBYWATELSKIE NA GRANICY?
Express Biedrzyckiej - seria DOBRZE POSŁUCHAĆ
Jak naprawdę wygląda SYTUACJA NA GRANICY? Gen. Bieniek: Niektórzy dobrze czują sie w CHAOSIE! EXPRESS BIEDRZYCKIEJ
Radio ESKA Google News