211 tysięcy chorych i rośnie. WHO ostrzega przed nową falą cholery

2025-07-21 12:52

Od stycznia do maja 2025 r. odnotowano na świecie ponad 211 tys. zachorowań na cholerę – alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia. Najwięcej przypadków występuje w Afryce i Azji, ale zachorowania pojawiły się również w Europie. Źródłem infekcji bywa m.in. święta woda przywieziona z Etiopii.

211 tysięcy chorych i rośnie. WHO ostrzega przed nową falą cholery

i

Autor: Pixabay.com
  • WHO: do 25 maja 2025 r. na świecie odnotowano 211 678 przypadków cholery i 2754 zgony.
  • Najwięcej zachorowań w Afryce i Azji; w Europie pojedyncze przypadki.
  • Źródłem europejskich zakażeń bywała m.in. święta woda z Etiopii.
  • Choroba szerzy się przez skażoną wodę i jedzenie, ale jest uleczalna przy szybkim leczeniu.
  • Eksperci wiążą wzrost zachorowań z konfliktami, ubóstwem i zmianami klimatu.

Cholera zbiera śmiertelne żniwo w Afryce i Azji

Z danych opublikowanych przez WHO wynika, że od początku 2025 r. do 25 maja na całym świecie potwierdzono 211 678 przypadków cholery i 2754 zgony. Choroba, choć uważana za możliwą do opanowania, wciąż powoduje wiele zgonów, zwłaszcza tam, gdzie dostęp do opieki medycznej i czystej wody jest ograniczony. Najwięcej przypadków odnotowano w Afryce i Azji.

Maj 2025 roku był miesiącem o najwyższej liczbie zakażeń – aż 52 589, co oznacza wzrost o 35 proc. w porównaniu z kwietniem. W całym 2024 roku zgłoszono prawie 805 tys. zakażeń i 5800 zgonów.

WHO podkreśla, że rzeczywista liczba przypadków może być znacznie wyższa z powodu niedostatecznego raportowania i trudności w dostępie do służby zdrowia w rejonach dotkniętych epidemią.

Pojedyncze przypadki w Europie. Źródłem – święta woda z Etiopii

Choć w Europie przypadki cholery są rzadkie, tegoroczne dane pokazują, że zagrożenie nie jest całkowicie wyeliminowane. W styczniu i lutym odnotowano trzy przypadki w Niemczech i cztery w Wielkiej Brytanii – wszystkie związane były z podróżami do Etiopii.

Według pisma „Eurosurveillance” część zakażeń nastąpiła po spożyciu lub kontakcie ze święconą wodą przywiezioną z Etiopii. W jednym z przypadków do zakażenia doszło u osoby, która jedynie umyła twarz wodą święconą. Wszyscy zakażeni trafili do szpitala, a kilku pacjentów musiało być leczonych na oddziale intensywnej terapii. Na szczęście wszyscy przeżyli.

Etiopia należy do krajów o szczególnie wysokiej liczbie zakażeń. Inne państwa afrykańskie z dużą liczbą przypadków to m.in. Demokratyczna Republika Konga, Malawi, Somalia, Mozambik i Zimbabwe.

Zagrożenie rośnie przez konflikty i zmiany klimatu

Cholera jest ostrą chorobą przewodu pokarmowego, wywoływaną przez przecinkowce cholery, i najczęściej rozprzestrzenia się przez skażoną wodę lub żywność. Leczenie polega na uzupełnianiu płynów i elektrolitów, czasem stosuje się także antybiotyki. Choć śmiertelność w warunkach odpowiedniego leczenia wynosi około 1 proc., może znacznie wzrosnąć w sytuacjach braku dostępu do opieki medycznej.

Eksperci WHO ostrzegają, że wzrost zachorowań na cholerę wiąże się z:

  • narastającymi konfliktami zbrojnymi,
  • brakiem dostępu do czystej wody i odpowiednich warunków sanitarnych,
  • ubóstwem,
  • a także skutkami zmian klimatycznych.

Organizacja wzywa do zwiększenia dostępu do szczepień, poprawy infrastruktury wodno-kanalizacyjnej i lepszego przygotowania służb medycznych w regionach wysokiego ryzyka.

Świętokrzyskie. Noe Park w Skarżysku nową atrakcją turystyczną