Jak się zapisać na szczepienie przeciw COVID-19

i

Autor: Pixabay

15 stycznia ruszają zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla wszystkich. Jak się zapisać?

2020-12-29 8:00

Od 15 stycznia ruszy system rejestracji na szczepienia na COVID-19 dla wszystkich chętnych. Szczepienia będą możliwe też w przychodniach prywatnych. Powstaną też mobilne punkty szczepień. Jak zarejestrować się na szczepienie? Co trzeba wiedzieć?

Rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 od 15 stycznia

Od 15 stycznia ruszą zapisy na szczepienia na COVID-19 dla osób z poza grup priorytetowych. Przypomnijmy, że w pierwszej kolejności możliwość szczepień uzyskali pracownicy służby zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki, farmaceuci), dalej pracownicy DPS-ów, MOPS-ów, personel pomocniczy w placówkach medycznych, pracownicy sanepidu, seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele. Od 15 stycznia szczepienia będą możliwe już dla wszytkich chętnych:

- 15 stycznia zostanie uruchomiony system rejestracyjny, dzięki któremu będzie można się zapisać na szczepienie przeciw koronawirusowi. Rejestracji będzie można dokonać przez specjalną infolinię, u lekarza POZ, poprzez stronę internetową lub Internetowe Konto Pacjenta - zapowiedział w rozmowie z PAP pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Sonda
Zrobisz to? Czy nie?

Gdzie można zaszczepić się przeciw COVID-19?

Szczepienia przeciw COVID-19 będą realizowane w:

  • przychodniach POZ,
  • szpitalach,
  • szpitalach rezerwowych,
  • u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę.

- Wśród punktów, które będą prowadziły szczepienia będą też prywatne przychodnie, takie jak LuxMed, Medicover. To będą punkty, które zgłosiły się w trakcie naboru prowadzonego przez NFZ - wskazał minister.

Rzecznik rządu, Piotr Muller, dodał z kolei w rozmowie z PolsatNews, że w gminach będą powstawały też mobilne punkty szczepień.

Jak się zaszczepić na COVID-19?

Po rejestracji osoba, które zechce zaszczepić się ptrzeciw COVID-19 uda się do punktu szczepień. Wcześniej otrzyma powiadomienie o wyznaczonym dla niej terminie i miejscu szczepienia. Najprawdopodobniej będzie to wiadomość SMS. W punkcie szczepień lekarz dokona kwalifikacji i stwierdzi, czy nie ma przeciwskazań do szczepienia. Po szczepieniu pacjent będzie poddany krótkiej obserwacji. Szczepionka ma dwie dawki, dlatego procedura będzie powtarzana po ok. 21 dniach od pierwszego szczepienia. Druga dawka nie będzie wymagała rejestracji.

Szczepienia przeciw COVID-19: Całodobowa infolinia

Od 16 grudnia działa bezpłatna infolinia dotycząca szczepień przeciwko COVID-19. Pytania w języku polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim można zadawać pod numerem telefonu 989. Dla osób telefonujących z zagranicy obowiązuje numer +48 22 62 62 989.

Posłuchaj, co może oznaczać ból kości. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Szczepienia medyków