Tyle zarabia się w Rzeszowie! Średnia pensja może zaskoczyć

i

Autor: pprasantasahooo /pixabay.com Tyle zarabia się w Rzeszowie! Średnia pensja może zaskoczyć

Rosną oczekiwania płacowe Polaków. Pracownicy chcą podwyżek

2023-03-02 15:08

Polscy pracownicy chcą podwyżek! Jak pokazuje opublikowana właśnie 50. edycja Monitora Rynku Pracy, oczekiwania płacowe Polaków rosną w szybkim tempie i na razie ta tendencja się z dużym prawdopodobieństwem utrzyma.

Oczekiwania płacowe Polaków rosną i na razie ta tendencja raczej się nie zmieni. 1/3 badanych w ciągu trzech kolejnych miesięcy zamierza wystąpić o podwyżkę, a ponad połowa ankietowanych spodziewa się, że w tym roku podwyżkę otrzymaTak wynika z opublikowanej w czwartek 50. edycji Monitora Rynku Pracy. 

50. edycja Monitora Rynku Pracy realizowana była przez Instytut Badawczy Randstad we współpracy z Instytutem Badawczym Pollster. Jak się okazuje, zmieniły się oczekiwania płacowe Polaków. Podwyżki w 2023 roku spodziewa się aż 53 proc. badanych, co oznacza wzrost o 3 p.p. w ujęciu rocznym. 

Rosną oczekiwania płacowe Polaków

W 2022 r. podwyżkę u dotychczasowego pracodawcy otrzymało 54 proc. pracujących, a więc istotnie więcej niż jeszcze rok wcześniej (45 proc) – zauważono.

Z Monitora Rynku Pracy wynika, że 33 proc. ankietowanych zadeklarowało, że w ciągu trzech kolejnych miesięcy zamierza wystąpić o podwyżkę wynagrodzenia. Głównym powodem są rosnące ceny żywności i usług, co przyznało 70 proc. badanych. Jak poinformowano, 51 proc. pytanych podkreśla, że podwyżki należą im się ze względu na wysoką jakość wykonywanej przez nich pracy.

Zgodnie z raportem, mimo faktu, że ponad połowa zatrudnionych dostała w zeszłym roku podwyżkę, to w ocenie 41 proc. z nich była ona niższa, niż się spodziewali. 34 proc. pracowników, którzy otrzymali stałą podwyżkę zadeklarowała, że mniej więcej pokryła ona poziom inflacji, a 50 proc., że tylko częściowo – zauważono w raporcie.

Czytaj także: Zarobki policjantów. Komenda Główna przygotowała kalkulator uposażenia funkcjonariusza

Nowe oczekiwania względem pracodawcy

Jak się okazuje aż 64 proc. pracowników oczekuje, że pracodawca będzie go realnie wspierał w ponoszeniu zwiększających się kosztów utrzymania. Najbardziej pożądane, przez 56 proc. badanych są podwyżki przyznawane sukcesywnie wraz ze wzrostem inflacji. 29 proc. badanych chciałoby otrzymać jednorazową stałą podwyżkę, a 26 proc. wskazuje na benefity, które pozwoliłyby zmniejszyć domowe wydatki.

Wśród najczęściej wskazywanych znalazły się:

  • 69 proc. - bony towarowe na produkty spożywcze 
  • 40 proc. - bony towarowe na produkty niespożywcze 
  • 40 proc. - darmowe posiłki
  • 37 proc. - dofinansowanie do opłat za prąd dla osób pracujących zdalnie
  • 34 proc. - dofinansowanie do wczasów
  • 34 proc. - darmowe bilety na komunikację publiczną 

- Presja na podwyższanie wynagrodzeń w związku ze wzrostem kosztów życia to kluczowa kwestia na przełomie 2022 oraz 2023 roku. Potwierdzają to dane dotyczące pracowników, którzy otrzymali podwyżki, jak i tych którzy oczekują wsparcia od prawodawców z związku z inflacją – ocenił cytowany w raporcie dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan Robert Lisicki.

Czytaj także: Obniżony próg wiekowy dla nowych strażników miejskich. Nadchodzi przełom?

Pracownicy zauważają swoją wartość na rynku pracy

Zgodnie z Monitorem Rynku Pracy 84 proc. badanych uważa, że w przypadku utraty zatrudnienia nie miałoby problemu ze znalezieniem jakiejkolwiek pracy, a 63 proc., że znalazłoby tak samo dobrą lub lepszą. W przeciągu ostatnich sześciu miesięcy jedynie co piąty pracownik zmienił pracodawcę. Najczęściej wskazywanymi powodami zmiany pracy jest chęć uzyskania wyższego wynagrodzenie oraz chęć́ rozwoju zawodowego – na obie te przyczyny wskazało po 43 proc. badanych.

- Częściej nowe miejsce pracy znalazły osoby do 39. roku życia (18-29 lat – 27 proc, 30-39 lat – 25 proc). Częściej też dotyczyło to specjalistów z wyższym wykształceniem: 29 proc. oraz robotników niewykwalifikowanych: 27 proc. – wynika z badania. Badanie wykazało też, że 31 proc. wszystkich ankietowanych odczuwa obawę o utratę pracy. 

- Wyhamowuje rotacja rozumiana jako szukanie nowego pracodawcy, ale za to większy odsetek pracowników zmienia stanowisko w obrębie aktualnego miejsca pracy. To może oznaczać, że w czasie niepewności gospodarczej pracownicy wolą starać o awans w swojej aktualnej firmie, niż ryzykować teraz zmianę pracodawcy – oceniła cytowana w raporcie Regional HR leader Northern Europe & Global Talent w Randstad Monika Hryniszyn.

Metoda badania

Monitor Rynku Pracy to kwartalny sondaż Instytutu Badawczego Randstad. Bieżąca edycja badania została zrealizowana w okresie 01–17 grudnia 2022 r., przez Instytut Badań Pollster metodą CAWI na losowo-kwotowej próbie 1000 respondentów w wieku od 18 do 64 lat, pracujących minimum 24 godziny w tygodniu, zatrudnionych na podstawie umowy o prace, umów cywilnoprawnych lub samozatrudnionych, o ile posiadają stałą umową o świadczenie usług jednej firmie.

Jesteśmy świadkami rewolucji w głowach naszych rodaków?

Czytaj także: Lidl podnosi pensje, pracownicy dostaną więcej pieniędzy. Ile będzie można zarobić w sieci?

Anita z „Sanatorium miłości”: Partner przekręcił mnie na duże pieniądze