Policja

i

Autor: Shutterstock Policja

Zarobki policjantów. Komenda Główna przygotowała kalkulator uposażenia funkcjonariusza

2022-12-19 14:45

Policja w Polsce zmaga się z poważnymi problemami kadrowymi. Wielu funkcjonariuszy chce odejść ze służby, a niewielu pojawia się na ich miejsce. Szykowane są różne dodatki motywacyjne. Tymczasem Komenda Główna przygotowała wyjątkowe narzędzie - kalkulator uposażenia funkcjonariusza. Każdy może sprawdzić, ile zarabiają mundurowi.

Policja w Polsce przechodzi kryzys

Sprawne funkcjonowanie służb mundurowych w kraju to większa szansa na bezpieczeństwo obywateli. Problem pojawia się wtedy, kiedy zaczyna brakować chętnych do założenia munduru. Niestety, tak od jakiegoś czasu jest w Polsce.

Czytaj także: Włamania w Święta Bożego Narodzenia. Policja ostrzega

Część już pracujących policjantów chce zrezygnować ze służby, a na ich miejsce nie pojawiają się nowi chętni. W związku z tym rządzący muszą zacząć działać. Pojawiają się projekty m.in. dodatków motywacyjnych dla tych funkcjonariusz, którzy zdecydują się zostać. 

Miałyby one wejść w życie 1 marca 2023 roku i wynosić 5 proc. uposażenia i rosnąć co roku o 1 proc. Maksymalnie mogłyby one osiągnąć 15 proc. po 25 latach służby. Po 32 latach służby dodatkowa kwota wliczać się będzie do podstawy emerytury mundurowej. 

Kalkulator przyszłorocznego uposażenia funkcjonariusza

Wynagrodzenie policjanta jest sumą kilku składników: wynagrodzenia zasadniczego, które zależy od grupy zaszeregowania, dodatku stażowego, a także dodatków służbowego/funkcyjnego i za stopień. Ponadto policjant dostaje ponadto mundurówkę, nagrodę roczną – tzw. trzynastkę, a także świadczenia w ramach systemu socjalnego.

To wszystko sprawia, że płaca w służbach mundurowych nie podlega sztywnym widełkom i nie dla każdego jest taka sama. Z tej przyczyny powstał kalkulator uposażenia funkcjonariusza. Kalkulator ten pozwala wyliczyć wynagrodzenie w konkretnym, interesującym nas przypadku. Zawiera w sobie wszystkie zmienne, o których powinniśmy pamiętać.

Czytaj także: Policjanci zatrzymali 12 kierowców. Przewozili klientów z aplikacji

Ile zarabia policjant?

Opisany kalkulator przyszłorocznego uposażenia i innych świadczeń funkcjonariusza pojawił się na oficjalnej stronie Policji - podajemy [link] do tego narzędzia. 

Podsumowując, zarobki policjanta są uzależnione od wielu czynników, można jednak mniej więcej oszacować na podstawie informacji podawanych przez oficjalne strony służb, że uposażenie netto waha się od 3,5 tys. złotych w przypadku kursanta do 17,8 tys. zł w przypadku Komendanta Głównego.

Taka płaca przyciągnie młodych do tego zawodu?

Zgroza w Zielonej Górze. Potrącił dwóch policjantów, bo chciał uniknąć kontroli
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE