WOAK w Toruniu

i

Autor: Marta Łazarska Od lewej: Katarzyna Pągowska, Łukasz Wudarski

Zmiany w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu

2022-09-22 13:07

Nowe twarze WOAKu, nowa nazwa i nowa siedziba. Sporo zmian czeka Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu w najbliższym czasie. Od 1 września w obroty instytucję wziął duet - Łukasz Wudarski i Katarzyna Pągowska. Co będzie z WOAKiem, który znaliśmy?

Zanim zmieni się adres placówki, która ma być częścią Młynów Kultury przy ulicy Łokietka, pojawiają się już pierwsze nowe inicjatywy. Jest kilka założeń, z którymi w swoim kilkultetnim programie wszyła nowa dyrekcja. Nowa przestrzeń będzie nakręcała nowe działania.

Po pierwsze będzie to wspieranie ruchu amatorskiego w województwie - od dzieci po seniorów. Chcemy łączyć te środowiska, które są pasjonatami teatru, muzyki, dać im kolejne możliwości rozwoju. Chcielibyśmy także wspierać kadry kultury, zawiązać taką sieć w kujawsko-pomorskim pod szyldem Laboratorium Animacji Kultury. Poznamy swoje zasoby i będziemy mogli uczyć od siebie nawzajem. Trzeci cel to budowanie tożsamości, które chcemy robić poprzez wydobywanie lokalnych historii. Powołujemy nowe wydawnictwo, planujemy tworzenie podcastów - wymienia Katarzyna Pągowska, zastępczyni dyrektora ds. merytorycznych

Co z imprezami, które działały pod szyldem WOAKu? Część z nich z pewnością pozostanie w kalendarzach kulturalnych, niektóre w nieco zmienionej formie. Jednym z pomysłów jest stworzenie festiwalu Zapomnianych Kultur, który miałby być imprezą wyróżniającą instytucję. To byłaby okazja do poznania nie tylko świata różnych nacji, ale i pokoleń. Zmiany dotkną też samą nazwę Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury.

Uważamy, że to zła promocyjnie nazwa. Kiedyś miała donośne znaczenie, w tej chwili jest po prostu za długa. W związku z naszą przeprowadzką, chcielibyśmy nazwać się Kujawsko-Pomorskimi Młynami Kultury. Z nową nazwą powołany zostanie dział promocji, strona internetowa oraz identyfikacja wizualna. Za tym musi iść także zawartość - by każdy mieszkaniec nie tylko Torunia, ale i całego województwa mógł znaleźć coś ciekawego - dodaje dyrektor WOAKu, Łukasz Wudarski.

A kiedy Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury przeniesie się z ulicy Szpitalnej na ulicę Łokietka? Obecnie trwa przetarg na doposażenie Młynów Kultury, jednak nowa siedziba powinna ugościć mieszkańców na początku roku. Przypomnijmy, że swoje miejsce znajdzie tam także oddział Książnicy Kopernikańskiej, czyli Mediateka oraz Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka.

Więcje o programie WOAKU: https://woak.torun.pl/

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE