pilne

i

Autor: eska.pl

Ruszają wypłaty dodatku węglowego!

2022-09-22 9:17

W tym roku dodatek węglowy może wesprzeć wiele gospodarstw domowych. Rosnące ceny energii martwią Polaków, którzy obawiają się niebotycznych kosztów ogrzewania. Władze poinformowały, że ruszają właśnie wypłaty obiecanego świadczenia.

Wypłaty dodatku węglowego podzielone będą na transze, o czym informowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Pierwsza z nich wynosi 9,5 mld zł. Pieniądze będą przesyłane do gmin zaraz po zaksięgowaniu na kontach Urzędów Wojewódzkich. Następnie odpowiednie kwoty otrzymają samorządy, które uruchomią procedury, mające na celu jak najszybszą dystrybucję pieniędzy do osób, które złożyły wnioski o dodatek.

Dodatek węglowy jest wsparciem jednorazowym, wynoszącym 3000 zł. Dodatek przysługuje gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, „koza”, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, kuchnia węglowa bądź piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, peletem lub brykietem, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego. Warunkiem otrzymania dodatku węglowego jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Osoby, które chcą jeszcze złożyć wnioski o dodatek mają na to czas do 30 listopada 2022 roku.

W województwie kujawsko-pomorskim środki finansowe na wypłaty dodatku węglowego pojawiły się w środę (21.09).

Jednocześnie informuję, że wczoraj (21 września br.) otrzymaliśmy za pośrednictwem Ministerstwa Klimatu i Środowiska pierwszą transzę środków w wysokości 550 mln zł (ok. 80% zgłoszonego zapotrzebowania) na wypłatę dodatku węglowego. Środki te przesłaliśmy niezwłocznie (21 września br.) na konta samorządów. Dziś, tj. 22 września br. pieniądze powinny trafić na konta samorządów w województwie kujawsko-pomorskim, które będą prowadziły dystrybucję tych środków. Mieszkańcy Kujaw i Pomorza ubiegający się o dodatek węglowy mogą spodziewać się w najbliższym czasie wypłat na swoje konta – poinformował Tomasz Wiśniewski, rzecznik Wojewody kujawsko-pomorskiego.

Teraz rolą samorządów będzie dystrybucja pieniędzy na dodatek węglowy. Jeśli nie starczy środków z pierwszej transzy przekazanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, niektóre osoby będą musiały poczekać na wypłaty nieco dłużej.

Warto dodać, iż obecnie np. w Toruniu węgiel kosztuje od 3200 do nawet 3600 zł za tonę. W kraju ceny ekogroszku dochodzą już do 4000 zł za tonę.