"PusteRamy" czyli o dziełach sztuki zrabowanych podczas II wojny światowej. Co stracił Toruń?

2022-09-21 15:05
Muzeum Okręgowe
Autor: Wikipedia Ratusz Staromiejski. Muzeum Okręgowy w Toruniu

Podczas okupacji Torunia, Niemcy zrabowali wiele bezcennych dzieł sztuki, jakie znajdowały się w mieście w 1939 roku. Po wojnie nie udało się odnaleźć wszystkich obiektów. Jedne prawdopodobnie uległy zniszczeniu, inne trafiły w ręce prywatnych kolekcjonerów. Sprawa restytucji dóbr kultury jest do dzisiaj kwestią sporną w całej Europie.

Pusta rama w muzeum mówi więcej niż niejeden obraz. To symbol, który pojawił się w Galerii Sztuki Gotyckiej w toruńskim Ratuszu Staromiejskim. Muzeum Okręgowe dołączyło do projektu #PusteRamy. Ma on zwrócić uwagę na obrazy czy inne dzieła sztuki, które często bezpowrotnie zniknęły z polskich zbiorów podczas II wojny światowej.

PusteRamy
Autor: Muzeum Okręgowe w Toruniu PusteRamy w Muzeum Okręgowym w Toruniu

Do dziś udało się zidentyfikować 255 obiektów, wśród nich m.in. rzeźba „Madonna brzemienna”, drzeworyt Albrechta Dürera „Św. Hieronim w pustelni” czy obraz olejny „Sąd Salomona”.

O projekcie i udziale toruńskiego Muzeum Okręgowego opowiedziała nam dr Iwona Markowska z Działu Historii i Dziejów Miasta Torunia
PusteRamy
Autor: Muzeum Okręgowe w Toruniu PusteRamy w Muzeum Okręgowym w Toruniu

Publikacja, która dokumentuje część strat wojennych dostępna jest bezpłatnie TUTAJ.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE