Zielone oazy już wkrótce na toruńskich przystankach! Zobacz wizualizacje [AUDIO, GALERIA]

2020-09-29 15:47

Zielone przystanki już wkrótce na toruńskich ulicach. To w ramach Budżetu Obywatelskiego, w którym 5 miejsc postojowych dla pojazdów MZK ma zmienić swoje oblicze. O które przystanki chodzi?

Zielone oazy powstaną na wiatach przystanków autobusowych przy ulicy Kościuszki, Grudziądzkiej oraz Przy Kaszowniku. Oczekujący na tramwaj pasażerowie przy ulicy Kościuszki również będą mieli na czym zawiesić oko. W projekcie wiat użyte zostaną bluszcze, krzewy, kwiaty a nawet w jednym przypadku - drzewa. Cały system będzie wyposażony w układ odprowadzający wodę. Nie będzie trzeba tworzyć nowych wiat - te obecne będą dostosowane tak, by roślinność mogła się piąć.

O projekcie zielonych wiat opowiedział nam ich pomysłodawca - Piotr Marach

O chłodniejszych miejscach dla oczekujących na komunikację miejską torunian zrobiło się głośniej już w ubiegłych latach. Wtedy to, jednym z argumentów przeciwko przebudowie w tamtym kształcie węzła przesiakowego przy Alei św. Jana Pawła II, była tzw. "patelnia", na którą mieli być wystawieni mieszkańcy. Jeśli wzorem przystanku na Alei Solidarności, miała być to wyspa - torunianie nie mieliby szans na schowanie się w cieniu w gorące dni. Plan tego fragmentu został skorygowany, zostanie tam zaplanowane więcej zieleni, a tworzywo, z którego zostanie wykonana wiata - mniej wrażliwe na wysokie temperatury.

Takie zielone przystanki mają powstawać jeszcze w innych miejscach Torunia. Jak zapowiedział Piotr Marach - w następnych edycjach Budżetu Obywatelskiego, będzie starał się o pozytywne rozpatrzenie takiego projektu dla Jakubskiego Przedmieścia. Prace nad tymi w dzielnicy Mokre powinny zakończyć się w drugiej połowie listopada 2020 roku. Jednak w pełnej krasie zielone przystanki będą cieszyły oko na wiosnę. Ulgę w ich cieniu z pewnością odczujemy latem.

5 faktów o kawie z okazji jej dnia
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE