Zachorowania na grypę

i

Autor: Freepik Grypa nie odpuszcza

Toruń. Grypa nie odpuszcza. Mamy najnowsze dane o zachorowaniach

2023-01-09 11:50

Grypa nie odpuszcza. W tym roku sezon zachorowań przyniósł niemal epidemiczny wysyp przypadków grypy. W grudniu 2022 roku na obszarze powiatu toruńskiego miejskiego i ziemskiego odnotowano 13 899 przypadków. Liczba zachorowań nie spada.

Liczba chorych na grypę w regionie nie spada. W grudniu 2022 roku na terenie powiatu toruńskiego miejskiego i ziemskiego odnotowano łącznie 13 899 przypadków zachorowań. Biorąc pod uwagę dane o zachorowaniach sprzed pandemii, liczba chorych na grypę w grudniu wzrosła trzykrotnie! W grudniu 2019 roku zanotowano 5010 przypadków, w roku 2018 liczba ta wyniosła 4522. Widzimy zatem drastyczny skok zachorowań.

Najlepiej zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa grypy. Należy stosować zasady ostrożności - zachowywać dystans w wobec innych ludzi, unikać zatłoczonych miejsc, często myć ręce oraz nosić maseczkę (szczególnie w szpitalach i przychodniach).

Zgodnie z wprowadzonym w życie 31 grudnia 2022 r. znowelizowanym rozporządzeniem covidowym, dotyczącym ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego, wydłużony został czas obowiązywania aktualnych ograniczeń do 31 marca 2023 roku.

Co o sytuacji z zachorowaniami na grypę w Toruniu mówią lekarze?

Podobnie jak w całej Polsce, również w Toruniu obserwujemy znaczny wzrost zachorowań na grypę. Pacjenci z grypą stanowią większość chorych zgłaszających się do SOR, brakuje miejsc na Oddziale Zakaźnym, Wewnętrznym i Chorób Płuc. U wielu pacjentów z innych oddziałów również stwierdza się infekcję grypową. Większość małych pacjentów w Szpitalu Dziecięcym stanowią dzieci z infekcjami wirusowymi, głównie RSV i grypą typu A. Ogromna ilość pacjentów zgłasza się do Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej i Izby Przyjęć Szpitala Dziecięcego - poinformował dr n. med. Janusz Mielcarek rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

Grypa dotyka też personel szpitala. Wielu pracowników przebywa obecnie na zwolnieniu lekarskim. Z tego powodu znacznie ograniczono odwiedziny w szpitalu.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE