Posiedzenie Rady Miasta Torunia

i

Autor: Michał Kaproń Rada Miasta Torunia

Toruń. Czy przez park Glazja będą jeździły samochody?

2022-09-16 10:56

Co dalej z zielonym terenem parku Glazja w Toruniu? W czwartek na posiedzeniu Rady Miasta zdecydowano o jego dalszym losie. Czy nowy plan zagospodarowania unicestwi większą część parku?

Pozorowane działania w toruńskiej Radzie Miasta i Miejskiej Pracowni Urbanistycznej? Chodzi o park Glazja, który miał zostać uratowany przed likwidacją i zaoraniem przez dwie drogi. Od dawna projekt wywoływał kontrowersje, szczególnie ze względu na zagrożenie, jakie niesie dla terenów zielonych, z których torunianie chętnie korzystają.

Rada Miasta podjęła uchwałę w grudniu zeszłego roku w sprawie planu miejscowego dla tego terenu obejmującego między innymi park Glazja. Jednocześnie Rada Miasta tego samego dnia podjęła apel, w którym zdecydowała, że należy przeprowadzić zmianę tego planu ze względu na fakt, że kontrowersje budził tu element projektu tuż przed uchwaleniem, co do którego Rada Okręgu i mieszkańcy się wyrazili, że przechodzi przez fragment parku i jakby zakłóca, dysharmonizuje zagospodarowanie parkowo-leśne – mówiła o historii projektu dyrektor MPU Anna Stasiak.

plan zagospodarowania

i

Autor: MPU Toruń Oznaczony odcinek drogi do ul. Waryńskiego

Rada Miasta zgodziła się zatem na wszczęcie nowego planu, jednak jego obszar obejmuje jedynie niewielki planowany łącznik mający dzielić park w poprzek na wysokości sklepu Biedronka przy ul. Waryńskiego. Przypomnijmy, że uchwalony kilka miesięcy temu plan zagospodarowania zakładał również budowę znacznie większego odcinka drogi, który ma łączyć Rondo Pokoju Toruńskiego i ulicę Traugutta oraz prowadzić do planowanego mostu przez Wisłę.

W kwestii nowego planu i przyjętych poprawek była tylko mowa o rezygnacji z łącznika z ulicą Waryńskiego.

Biorąc sobie do serca te uwagi złożone do tego obszaru, w załączniku graficznym do niniejszej uchwały pokazaliśmy ten fragment właśnie, który budził takie kontrowersje, miał stanowić on pewien skrót komunikacyjny do ulicy Waryńskiego, a w związku z tym, że trzeba przy okazji ujednolicić klasyfikację drogi lokalnej w całości ul. Waryńskiego to również fragment tej drogi jest w załączniku do uchwały. Proszę Wysoką Radę o przyjęcie tego projektu. Oczywiście uchwała ta rozpocznie procedurę planistyczną mającą na celu utrwalenie na tym fragmencie Glazji funkcji parkowej – mówiła Anna Stasiak.

Rada Miasta zgodziła się na wszczęcie nowego planu zagospodarowania, jednak będzie on obejmował jedynie jeden element sporu – wspominany łącznik do ul. Waryńskiego. Droga prowadząca na planowany Most Śródmiejski pozostaje w planie nienaruszona. Można powiedzieć, że nowy plan niewiele się różni od poprzedniej wersji. Zrezygnowano tylko z małego łącznika na wysokości sklepu Biedronka, zaś główny obiekt sporu, droga samochodowa między Placem Pokoju Toruńskiego i ulicą Traugutta zostaje.

W tym kontekście należy wspomnieć, że w czasie posiedzenia Rady Miejskiej nie odbyła się w tej sprawie żadna dyskusja, nikt nie wyraził sprzeciwu. Wszyscy radni zagłosowali za przyjęciem nowej/starej wersji planu.

plan zagospodarowania

i

Autor: MPU Toruń Kolorem czerwonym oznaczono drogę, która pozostała w planie
Planowana droga

i

Autor: Michał Kaproń Na czerwono oznaczono teren, przez który ma przebiegać planowana droga

Do całej sprawy warto dodać, iż teren parku Glazja jest wpisany do rejestru ochrony zabytków jako zabytek nieruchomy. Wpis został dokonany 3 czerwca 2014 roku (nr rejestru A/1660). Obszar wpisu objęty jest ulicami: Waryńskiego, Traugutta, Sowińskiego, Chłopickiego oraz Plac Pokoju Toruńskiego. Według wpisu ochroną objęty został Fort Jakuba, który składa się również z budowli ziemnych: dziedzińca wewnętrznego reduty zamkniętego kratą forteczną, fosy szyjowej, nasypu osłonowego reduty, majdanu, drogi na majdan oraz stoku bojowego – tzw. parku na Glazji.

Mówiąc w uproszczeniu, dzisiejszy park Glazja jest usytuowany na dawnym „stoku bojowym”, który jest chroniony. W tym świetle realizacja przyjętego planu, który zakłada budowę drogi samochodowej przez park, nie będzie taka łatwa. Aby rozpocząć działania na tym terenie, władze muszą uzyskać zgodę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, któremu podlegają tereny zielone wpisane do rejestru. Innym sposobem jest wykreślenie chronionego obszaru z rejestru zabytków przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, co jednak jest procedurą długą i skomplikowaną.