Pogrzeb Jana Nowickiego

i

Autor: Sebastian Wielechowski/Super Express Pogrzeb Jana Nowickiego

Pogrzeb Jana Nowickiego. Aktor spoczął na cmentarzu w Kowalu

2022-12-23 16:29

Dziś (14.12) w Kowalu koło Włocławka (woj. kujawsko-pomorskie) odbył się uroczysty pogrzeb Jana Nowickiego, znakomitego aktora teatralnego, telewizyjnego i filmowego. Był przez ponad 40 lat związany ze Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Jan Nowicki zmarł 7 grudnia, w wieku 83 lat.

Pogrzeb Jana Nowickiego

Pogrzeb słynnego aktora Jana Nowickiego odbył się 14 grudnia w Kowalu nieopodal Włocławka w województwie kujawsko-pomorskim. O godzinie 13.00 rozpoczęła się msza żałobna za zmarłego w kościele parafialnym św. Urszuli. Następnie kondukt żałobników odprowadził urnę na miejsce, gdzie znajduje się rodzinny grób. Jan Nowicki zmarł 7 grudnia, w wieku 83 lat. Miał bogate życie zawodowe, był powszechnie lubiany i ceniony. Jego przyjaciele mówili, że „prawdziwie kochał życie”. Na uroczystość pogrzebową przybyły tłumy fanów oraz przyjaciele aktora.

Dorobek Jana Nowickiego

Jan Nowicki zagrał około 200 ról telewizyjnych. Publiczność pamięta go m.in. z „Pana Wołodyjowskiego”, „Sanatorium pod Klepsydrą”, „Anatomia miłości”, „Sztos” czy „Wielki Szu”. Wystąpił też w kilku popularnych serialach – „Magdzie M”, „Egzaminie z życia” oraz „Apetycie na miłość”.

W teatrze Jan Nowicki zabłysną rolą Stawrogina w „Biesach” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Do dziś spektakl ten jest uznawany za jedno z największych osiągnięć polskiego teatru w XX wieku. Z Wajdą współpracował przy innych produkcjach m.in. „Noc Listopadowa” oraz „Idiota”.

Jan Nowicki współpracował z wieloma słynnymi reżyserami m.in. Jerzym Jarockim, Zygmuntem Hübnerem, Krystianem Lupa, Jerzym Grzegorzewskim oraz Bohdanem Korzeniewskim. Jego ostatnią rolą w Teatrze Starym był Aleksander Serebriakow w „Wujaszku Wani” Czechowa w reżyserii Rudolfa Zioły.

Nauczyciel i pedagog

Jan Nowicki był także świetnym i lubianym pedagogiem. Wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej imienia Ludwika Solskiego w Krakowie (dziś Akademia Sztuk Teatralnych imienia Stanisława Wyspiańskiego), a w latach 1973-1974 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Aktorskiego.

Autor książek

Nowicki napisał również kilka książek, „Między niebem a ziemią”, „Mężczyzna i one”, „Dwaj Panowie”, „Piosenki czasem wiersze”, „Moje psie myśli”, „Spotkania w Raju”, „Szczęśliwy bałagan. Część I”.

Nagrody i odznaczenia

Jan Nowicki został uhonorowany wieloma orderami i nagrodami m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1999), Złoty Krzyż Zasługi (1977), Złoty Medal „Zasłużony Kulturze gloria Artis” (2005), Złoty Laur za mistrzostwo w sztuce aktorskiej (2008).

Jan Nowicki urodził się 5 listopada 1939 roku w Kowalu, zmarł 7 grudnia 2022 roku w Krzewencie.