Noc Muzeów 2022. Jakie atrakcie przygotowały placówki w Toruniu?

i

Autor: pixabay.com

Noc Muzeów 2022. Jakie atrakcie przygotowały placówki w Toruniu?

2022-05-13 19:24

Toruń włącza się ze swoją ofertą do Europejskiej Nocy Muzeów. Mieszkańcy, ale i turyści będą mogli skorzystać z przestrzeni miejskich placówek, które otwarte będą do północy. Jakie wystawy zobaczymy?

Noc Muzeów w Toruniu odbędzie się już jutro (14.05.). To okazja dla wielu osób, które na co dzień nie miały szansy zgłębiać kulturalnych placówek miejskich. Z tej okazji wiele z nich zaprasza na bezpłatne wejścia, warsztaty lub oprowadzania. Poniżej znajdziecie rozpiski na ten dzień dla Muzeum Okręgowego i jego oddziałów, Centrum Sztuki Współczesnej, Muzeum Etnograficznego oraz Galerii Wozownia.

Muzeum Okręgowe

W atrakcjach, które przygotowała placówka możemy brać udział od godziny 18:00. Muzeum udostępnia swoje oddziały, czyli Ratusz Staromiejski, Kamienicę pod Gwiazdą, Dom Mikołaja Kopernika, Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów, Muzeum Toruńskiego Piernika, Muzeum Podróżników czy Muzeum Twierdzy Toruń. Placówki możemy odwiedzać do północy. Szczegółową rozpiskę znajdziecie TUTAJ.

Centrum Sztuki Współczesnej

Toruńskie CSW zaprasza nie tylko na zwiedzanie wystaw, ale i na warsztaty oraz seans filmowy. Od godziny 12:00 galeria zachęca do obejrzenia najnowszej retrospektywy malarstwa i rzeźby Seana Scully, której oficjalne otwarcie miało miejsce dziś (13.05.) oraz Gabinet – Das Kabinett, który możemy zwiedzać na Bulwarze Sztuki CSW. Nowa instalacja będzie też okazją do warsztatów rodzinnych od godziny 16:00. „Wyprawa w głąb sztuki” to szansa, by dzieci i młodzież w wieku od 6 do 12 lat wraz z opiekunem mogły poznać bliżej ofertę placówki poprzez inspirujące zadania. Od godziny 20:00 w swoje progi zaprasza Kino Centrum, które będzie prezentowało zapętloną produkcję „There are no certainties in my paintings”, czyli krótkometrażowy film o twórczości Seana Scully’ego.

Galeria Wozownia

Głównym elementem Nocy Muzeów w toruńskiej Wozowni będzie Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego, która przenosi tematy astronomii na grunt sztuki. Prace możemy oglądać w godzinach 17.30–21.30, zaś o 19:00 odbędzie się oprowadzanie w towarzystwie kuratorek - Aleksandry Sojak-Borodo i Martyny Rzepeckiej. Nieco wcześniej, bo o 16:30 Wozownia zaprasza na zabawę podczas warsztatów cyjanotypii "Światłokopie". Poprowadzi je kolektyw Good Night. O godzinie 20:00 powiedzą nieco więcej o swoich działaniach w trakcie prezentacji zatytułowanej pt. „300 tys. km/s”.

Muzeum Etnograficzne

Przy okazji Nocy Muzeów w Toruniu otwarta zostanie nowa ekspozycja zatytułowana „Tatuaż. Symbol, piętno, piękno”, jej wernisaż odbędzie się o godzinie 18:00. Godzinę później zwiedzający będą mogli zobaczyć także inną propozycję placówki. Do północy udostępniona zostanie wystawa stała „Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku (1850-1950)”.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE