Te trzy miejsca w woj. lubelskim mają szansę zdobyć tytuł „Cudu Polski 2024”!

i

Autor: PW/archiwum Nałęczów i dworzec metropolitalny w Lublinie / kolaż

CUD POLSKI 2024

Te trzy miejsca z woj. lubelskiego walczą o tytuł „Cudu Polski 2024”! Głosowanie wciąż trwa!

2024-05-16 16:13

Trwa najnowsza edycja popularnego plebiscytu „Cuda Polski 2024”, organizowanego przez National Geographic Traveler. Do konkursu nominowanych zostało łącznie 48 miejsc z całego kraju, w tym 3 z województwa lubelskiego. Na jakie punkty z mapy Lubelszczyzny można głosować w tym roku? Odpowiedź poniżej!

Spis treści

  1. „Cud Polski 2024”. Te miejsca z woj. lubelskiego walczą o tytuł!
  2. Jak głosować na „Cud Polski 2024”?
  3. Która atrakcja turystyczna w woj. lubelskim zyskała miano „Cudu Polski” w 2023 roku?

„Cud Polski” to cykliczny internetowy plebiscyt organizowany przez National Geographic Traveler. W jego ramach internauci biorą udział w głosowaniu, w którym wybierają najpiękniejsze– ich zdaniem – „perełki” turystyczne położone w danym regionie naszego kraju. Do konkursu nominowane są po trzy miejscówki z każdego województwa (co daje łączną liczbę 48 nominowanych). Poniżej krótko przedstawimy wam miejsca z Lubelszczyzny, które w tym roku powalczą o miano „Cudu Polski 2024”!

Tak z zewnątrz wygląda dworzec metropolitalny w Lublinie

„Cud Polski 2024”. Te miejsca z woj. lubelskiego walczą o tytuł!

Wśród trójki miejscówek z woj. lubelskiego nominowanych do tytułu „Cudu Polski 2024” znalazły się:

  • Chełmskie Podziemia Kredowe – czyli zabytkowa kopalnia kredy znajdująca się, jak sama nazwa podpowiada, w Chełmie. Jak wskazuje National Geographic Traveler, jest to „obiekt wyjątkowy w skali kraju i Europy (…)” ze względu na „unikatowy i tajemniczy labirynt podziemnych korytarzy, które ciągną się pod całym Starym Miastem na kilku kondygnacjach”;
  • Nałęczów – miasteczko nominowane dzięki mianu jednego z „najsłynniejszych polskich uzdrowisk z wyjątkowym klimatem, które cieszy się renomą miasta – ogrodu”, a co za tym idzie: za swoje malownicze położenie wśród lessowych wąwozów i lasów, willową zabudowę i to, że w przeszłości było chętnie odwiedzane między innymi przez takie osobistości jak Bolesław Prus czy Stefan Żeromski;
  • Dworzec Metropolitalny w Lublinie – jak podkreślono na stronie plebiscytu, jest to jeden z „najnowocześniejszych i najpiękniejszych dworców kolejowych w Polsce”, którego projekt wyróżnia się funkcjonalnością. Organizatorzy konkursu na dowód tych słów wymieniają m.in.: obecną na dworcu specjalną mapę z odlewu z informacjami w języku Braille’a oraz stanowiska przystosowane do obsługi pasażerów korzystających z aparatów słuchowych.

Jak głosować na „Cud Polski 2024”?

Jak już wyżej wspomnieliśmy, głosowanie w plebiscycie „Cud Polski 2024” odbywa się przez internet. Głosy na ulubione „perełki” turystyczne z poszczególnych regionów można oddawać przez cztery tygodnie (zaczynając od 6 maja) przez stronę national-geographic.pl/cuda-polski. To miejsce, które w danym regionie otrzyma największą liczbę głosów, będzie mogło poszczycić się tytułem „Cudu Polski 2024”. Głosowanie zakończy się 5 czerwca, zaś zwycięzców tegorocznego plebiscytu poznamy pięć dni później.

Która atrakcja turystyczna w woj. lubelskim zyskała miano „Cudu Polski” w 2023 roku?

Przypomnijmy, że jeśli chodzi o Lubelszczyznę, to w ubiegłym roku w plebiscycie tym również rywalizowały trzy perełki turystyczne. Były to: Szlak Renesansu Lubelskiego, miasto Włodawa oraz Roztoczański Park Narodowy. Najwięcej głosów uzyskała wówczas Włodawa i to właśnie ona zdobyła tytuł „Cudu Polski 2023” w woj. lubelskim.

Zobacz także zdjęcia: Tak 100 lat temu wyglądał lubelski „Cud Polski 2023”