Kolekcja CSW w Toruniu o połowę bogatsza: Sean Scully w Grodzie Kopernika

i

Autor: Michał Kaproń Sean Scully - "smartphone pictures"

Kolekcja CSW w Toruniu o połowę bogatsza: Sean Scully w Grodzie Kopernika

2022-05-07 20:46

To wydarzenie o niezwykłej skali. Jeden z najbardziej cenionych współczesnych abstrakcjonistów przekazał do kolekcji toruńskiego CSW obraz o wartości ponad 3 mln złotych, a już niebawem będziemy mogli oglądać pierwszą w Polsce retrospektywną wystawę malarstwa, rzeźby i fotografii tego artysty.

Sean Scully to amerykański malarz wywodzący się z Irlandii. Jego wielkoformatowe obrazy malowane na płytach z aluminium osiągają prawdziwie zawrotne ceny na aukcjach, a za każdym z nich kryje się niezwykła historia. Nie inaczej jest z przekazanym właśnie do kolekcji CSW obrazem pt. „Wall Landline Irena” z 2021 roku, poświęconym pamięci Ireny Gut, która w trakcie II wojny uratowała dwanaścioro Żydów. Obraz możemy już podziwiać na parterze CSW w towarzystwie wielu mniejszych prac, a to dopiero początek. W najbliższy piątek odbędzie się wernisaż potężnej retrospektywnej wystawy malarstwa i rzeźby Seana Scully'ego.

Jest to malarstwo zupełnie odbiegające od tego, z czym kojarzona jest abstrakcja. Nie jest wyrachowane, czy przeintelektualizowane – wręcz przeciwnie. To jest malarstwo emocji, malarstwo ducha. Odzwierciedla ono relacje między ludźmi, emocje, nastroje. Przy tak dużych formatach odczujemy to właściwie na całym swoim ciele. Ich skalę, ale również kolor, fakturę, światło, naprawdę warto odczuć na własnej skórze, oczami i całym sobą – mówiła nam koordynatorka wystawy Paulina Kuhn.

Obecnie na parterze CSW możemy już oglądać obraz „Wall Landline Irena” w towarzystwie fotografii Scully'ego, a także serii prac „smartphone pictures”. Duża wystawa, na którą składa się 50 wielkoformatowych prac na płótnie i aluminium, 24 prace na papierze i rzeźba, zostanie otwarta w piątek 13 maja i będzie ją można oglądać do 11 września.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE