Kolejne rondo turbinowe w Toruniu

i

Autor: UM Torun

Infrastruktura drogowa

Kolejne rondo turbinowe w Toruniu. Będzie na skrzyżowaniu ul. Strobanda i drogi krajowej nr 91

2024-02-29 8:58

Budowa Ronda została zaplanowana na skrzyżowaniu ul. Strobanda i drogi krajowej nr 91. Oprócz samego skrzyzowania wybudowany zostanie odcinek, spinający ul. Strobanda z ul. Polną. Zadbano również o pieszych i rowerzystów. To dla nich, w ramach inwestycji powstaną chodniki i drogi rowerowe.

Na realizację tego przedsięwzięcia miasto pozyskało środki zewnętrzne z Rządowego Funduszu Polski Ład. Obecnie jednak ogłoszony został przetarg, który ma wyłonić wykonawcę prac. Ich zakończenie zaplanowano na koniec przyszłego roku r. Na realizację tego przedsięwzięcia część środków miasto pozyskało z Rządowego Funduszu Polski Ład.

Kilka takich rond w Toruniu

W naszym mieście powstało już kilka takich rond. Pierwsze zostało oddane do użytku w 2019 r. na placu bpa Jana Chrapka. Miejsce to przed przebudową było bardzo niebezpieczne, często określane jako czarny punkt na mapie drogowej Torunia. Po przebudowie stało się bezpieczne, jasne i czytelne. Dodatkowo rozwiązanie zostało bardzo dobrze przyjęte przez kierowców.

Bezkolizyjne

Przypomnijmy, pojazdy poruszające się po rondzie turbinowym są w naturalny sposób kierowane bezkolizyjnie do odpowiedniego wylotu ronda, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko kolizji. Ustąpienie pierwszeństwa następuje tylko przy wjeździe na rondo, po czym w żadnym punkcie na rondzie, także przy zjeździe z niego, nie występują już punkty kolizyjne z innymi pojazdami.