Zabytkowy pociąg przyjedzie do Ciechocinka

i

Autor: Facebook

Kolej

Zabytkowy pociąg pojedzie do Ciechocinka. To akcja na rzecz wznowienia połączeń kolejowych z uzdrowiskiem

2024-03-04 6:18

We współpracy z samorządem Ciechocinek uruchomiony zostanie kurs zabytkowym pociągiem "Jubilat" , który przyjedzie do uzdrowiska z okazji obchodów jubileuszu 200 lat Ciechocińskich Tężni.

Z Torunia

i

Autor: UM Ciechocinek

Projekt Regionalista

Historyczny pociąg odwiedzi stacje i linie kolejowe, którymi od dekad nie kursują pociągi pasażerskie. Będzie to trwające dwa dni  wydarzenie, podzielone na kilka kursów, każdy pod inną nazwą związaną z regionem. W pociągu pasażerami będą między innymi  Regionaliści z powstałego w województwie Ruchu Regionalistycznego, dzięki zaangażowaniu Pracowni Regionalistycznej Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.Regionaliści będą znakomicie prezentować walory historyczne miast, miasteczek i wsi naszego województwa, które warto odwiedzić. Projekt Regionalista będzie zatem projektem równie edukacyjnym co historycznym.

Pierwszego dnia

Pociąg odwiedzi stację Toruń Północny na której odbędzie się happening promujący modernizację linii nr 246 z Torunia Wschodniego przez Toruń Północny do Olka, tak by kończące dzisiaj bieg na stacji Toruń Wschodni pociągi regionalne mogły dojeżdżać do Torunia Północnego. Opowiemy także o historii linii nr 246, która dawniej biegła aż do Chełmna. Następnie pojedziemy do Kruszwicy, gdzie odbędzie się dwudziestominutowy postój podczas którego przedstawimy historię Kruszwicy. Z Kruszwicy pociąg uda się do Wapienna przez Jaksice, Inowrocławia Chemii oraz Pakości. Następnie powrót do Inowrocławia i Torunia Głównego.

Dzień drugi

Drugiego dnia wydarzenia zabytkowy pociąg pojedzie do Ciechocinka, przejazd ten miał być inauguracją reaktywacji połączeń regionalnych do tego znanego uzdrowiska, gdzie znajdują się największe w Europie drewniane tężnie solankowe. a przejazd tym historycznym składem będzie promował przywrócenie kolei do Ciechocinka.

Projekt realizowany jest wspólnie z wieloma Partnerami: Cargo Master, Migro, Morvi, WSG w Bydgoszczy, Bydgoski Ikarus

Ciechocinek

i

Autor: Uzdrowisko Ciechocinek SA
Listen on Spreaker.