Jeszcze kilka dni ferii i 18 stycznia młodsi mieszkańcy Torunia wrócą do szkoły. Ale już nie online

2021-01-12 7:10 Magdalena Witt-Ratowska
Powrót dzieci do szkoły/archiwum
Autor: Magdalena Witt-Ratowska Powrót dzieci do szkoły/archiwum

W całej Polsce uczniowie klas I-III wracają do szkół podstawowych. I to na razie jedyna zmiana w tzw. "etapie odpowiedzialności". Pozostałe ograniczenia bez zmian i obowiązują przynajmniej do końca stycznia. O powrocie do stacjonarnej nauki dla młodszych klas poinformował rząd.

To powrót w ścisłym reżimie sanitarnym. Do szkół trafią szczegółowe wytyczne i placówki mają kilka dni na przygotowanie się do przyjęcia uczniów klas I-III. Ale większość rekomendacji pokrywa się z tymi, które obowiązywały jesienią.

Główne zalecenia to między innymi:

  • jedna grupa lub klasa uczniów na jedną salę
  • ci sami nauczyciele dla danej klasy
  • różne godziny rozpoczęcia lekcji i przerw dla każdej z klas
  • unikanie kontaktu pomiędzy dziećmi z różnych klas, podobnie w przypadku nauczycieli
  • zorganizowanie odpowiedniego dystansu społecznego w szatni, na stołówce
  • dezynfekcja i częste mycie rąk, wietrzenie pomieszczeń
  • nieprzychodzenie do szkoły uczniów z objawami infekcji

Przypomnijmy, uczniowie klas I-III z podstawówek przeszli na naukę zdalną w połowie listopada. Starsi koledzy i koleżanki oraz szkoły średnie wcześniej, w październiku i też były wyłączane z nauki stacjonarnej etapami.

W związku z sytuacją epidemiczną naukę online przedłużono do świąt. Natomiast tuż po przerwie świątecznej rozpoczęły się ferie zimowe w terminie jednakowym dla całego kraju.

Jeszcze w ostatnich dniach mówiono o ewentualnym powrocie do tradycyjnego nauczania tylko w regionach, które notują najmniej przypadków zakażeń SARS-CoV-2. Ale ministrowie zdrowia oraz edukacji i nauki oficjalnie poinformowali o powrocie klas I-III od 18 stycznia we wszystkich województwach.

Tymczasem w całej Polsce, także w Toruniu, trwają badania nauczycieli młodszych klas oraz niepedagogicznych pracowników szkół na obecność koronawirusa. Pisaliśmy o tym TU i TU.

Inne ograniczenia związane z pandemią pozostają bez zmian, także te wprowadzone 28 grudnia.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Masowe testowanie nauczycieli klas 1-3 w Toruniu