W Toruniu masowe testowanie nauczycieli. Kiedy i gdzie?

2021-01-10 18:08 Magdalena Witt-Ratowska
Będą testy dla nauczycieli
Autor: Magdalena Witt-Ratowska Będą testy dla nauczycieli

11 stycznia rozpoczną się testy dla nauczycieli klas I-III na obecność koronawirusa. W Toruniu do wymazów zgłosiło się do tej pory 762 pracowników z sektora oświaty. Badania potrwają pięć dni, są bezpłatne i dobrowolne.

To akcja organizowana przez rząd. Testowanie nauczycieli klas I-III szkół podstawowych związane jest z planowanym powrotem dzieci do nauki tradycyjnej lub hybrydowej w szkołach. Jednak nie wiadomo, czy będzie to po feriach, 18 stycznia, czy w innym czasie. Wszystko zależy od sytuacji epidemicznej.

Badania są dobrowolne. Jeśli nauczyciel nie ma objawów choroby i nie zdecydował się na test, będzie mógł wrócić do nauczania. Zgłoszenia przyjmowano także od pracowników administracji i obsługi w szkole. 

Według informacji z kuratoriów i Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych, w całej Polsce na przeprowadzenie testu zdecydowało się około 190 tysięcy osób.

W Toruniu to 762 osób, z czego 526 to nauczyciele, a 236 inni pracownicy. Testy nie obejmują osób, które przeszły COVID-19, czyli tzw. ozdrowieńców.

Testy będą wykonywane metodą RT-PCR (wymaz z gardła i nosa) w sanepidach oraz mobilnych punktach drive thru. Termin badań jest w całej Polsce taki sam: od 11 do 15 stycznia.

Gdzie w Toruniu?

W dwóch punktach prowadzonych przez Miejską Przychodnię Specjalistyczną przy Motoarenie. Odbywać będą się one od 10.00 do 16.00. O dniu, miejscu i wyznaczonej godzinie badania nauczyciele i pracownicy szkół podstawowych będą informowani poprzez SMS.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Szczepienia medyków