Z Torunia na weekend

Drwęca, rzeka magiczna, która przyciąga

2023-07-17 9:48

Drwęca to jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych Polski. Jest zmienna i ciekawa, zarówno pod względem przyrodniczym, widokowym, jak i kulturowym. Mimo to, zachowała kameralny charakter i nawet w szczycie sezonu turystycznego nie jest nadmiernie zatłoczona.

Idealny pomysł

Spływy Drwęcą to znakomity sposób, by odpocząć, wyciszyć się i oderwać od zgiełku miejskiej cywilizacji. Drwęca, przez to, że to właściwie także toruńska rzeka, stanowi idealny pomysł zarówno na krótkie kajakowe wypady za miasto, weekendowe wycieczki, jak i dłuższe spływy wielodniowe. Kajak i Drwęca to doskonałe połączenie. Ta niewątpliwie piękna rzeka swoją długością, nurtem i pięknem przypomina irlandzką Barrow.

Objęta ochroną, Dzika rzeka

Drwęca to jedyna długa rzeka w naszym kraju objęta w całości ochroną rezerwatową. Jest czysta i pełna rzadkich gatunków ryb. Wypływa ze wschodnich stoków Góry Dylewskiej, aby po blisko 220 km skończyć swój bieg w objęciach Wisły. Po drodze przepływa przez Pojezierze Iławskie i Kotlinę Toruńską, wijąc się malowniczo wśród lasów, łąk, piaszczystych skarp, urokliwych przełomów i pradawnych warowni. Mija ciekawe i pełne zabytków miasta: Ostródę, Brodnicę, Golub Dobrzyń i Toruń. Łączy się także z innymi ciekawymi szlakami kajakowymi: Kanałem Elbląskim oraz Pojezierzem Brodnickim (szlak Skarlanki).

Trudny odcinek

Pierwszy etap szlaku Drwęcy, wiodący przez wąwóz zwany Czarcim Jarem, a dalej przez Rychnowską Wolę odwiedzany jest przez kajakarzy dość rzadko. Rzeka jest tutaj jeszcze bardzo wąska, płytka, porośnięta trzciną i mocno uciążliwa. Lepszym miejscem na rozpoczęcie spływu jest Idzbark, gdzie Drwęcę zasila dopływ Grabiczek.

Spokojny, malowniczy szlak

Z kajakarskiego punktu widzenia Drwęca uchodzi za szlak łatwy. Na ogół spokojna, ale potrafi też zaskoczyć bystrzami, podnoszącymi nieco poziom adrenaliny. Z roku na rok coraz lepiej zagospodarowana pod względem infrastruktury turystycznej. To idealna rzeka zarówno dla osób zaczynających przygodę z kajakarstwem, jak i bardziej doświadczonych wodniaków; dla rodzin z dziećmi, poszukiwaczy cichych i spokojnych zakątków, amatorów kąpieli w czystej wodzie, jak i pasjonatów historii, lubiących odkrywać niezwykłe miejsca i zwiedzać zabytki.

Szczególnie ciekawe i atrakcyjne widokowo odcinki to: Golub-Dobrzyń - Toruń i Brodnica - Golub

Logicznym przedłużeniem szlaku Drwęcy jest krótki spływ odcinkiem Wisły (+ 6km, ok 1,5 godz.). Dogodna miejsce, gdzie mogą wylądować kajaki znajduje się na Bulwarze Filadelfijskim w sercu Torunia. Toruń kusi turystów wieloma atrakcjami, muzeami i zabytkami. Już z kajaka można podziwiać gotycką zabudowę miasta, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na starówce, jak doskonale wiedzą mieszkańcy Torunia, na wodniaków czeka mnóstwo klimatycznych knajpek i restauracji.