Święto progresywnego rocka. 17. Festiwal w Gniewkowie i Toruniu

i

Autor: Grzegorz Adamczewski

Muzyka

Święto progresywnego rocka. 17. Festiwal w Gniewkowie i Toruniu

2023-07-01 12:22

Dni pierwszy i drugi lipca 2023 r. upłyną pod znakiem dobrej rockowej muzyki, bowiem w Gniewkowie i Toruniu odbędzie się 17. Festiwal Rocka Progresywnego im. Tomasza Beksińskiego 2023. Wystąpi dziewięciu bardzo dobrych wykonawców.

Z miłości do prog rocka

Jak zapewniają organizatorzy, festiwal powstaje z potrzeby serca, z miłości do muzyki, którą nazywamy rockiem progresywnym. Chcemy ją promować, jak tylko umiemy najlepiej. Naszym zdaniem, od dosyć dawna jest niesłusznie poniewierana i spychana na bardzo niszowe rejony. W ten sposób chcemy się odwdzięczyć muzyce i muzykom z ukochanego nurtu za wspaniałe doznania duchowe.

Rośnie marka festiwalu

Marka Festiwalu zobowiązuje do tego, by wszyscy wykonawcy reprezentowali najwyższy poziom artystyczny, bowiem ranga imprezy wykracza już poza granice Polski. Dlatego też zaproszone zostały polskie zespoły, które w kraju i za granicą odnoszą coraz większe sukcesy. Ich koncerty elektryzują publiczność. Dodatkowo w roli Gościa Specjalnego Festiwalu wystąpi jeden zespół z zagranicy.

Rozpiętość stylistyczna

Generalnie pomysłodawcy imprezy, przy doborze zespołów posługują się sprawdzonym kluczem z poprzednich edycji, polegającym na zapewnieniu publiczności jak największej rozpiętości stylistycznej. Taka formuła bardzo podobała się dotąd festiwalowej publiczności.

I tak pierwszego dnia w Parku Wolności w Gniewkowie, usłyszymy i zobaczymy:

MR GIL (Warszawa)

The Freuders (Warszawa)

Overhead (Gość Specjalny z Finlandii)

Władysław Komendarek (Sochaczew)

Drugi dzień, tym razem w Toruńskim Amfiteatrze przy Muzeum Etnograficznym należeć będzie do:

Appleseed (Poznań)

Animate(Będzin)

Here On Earth (Katowice)

Retrospective (Leszno)

Millenium (Kraków)

Festiwal tradycyjnie wspierany wspierany będzie między innymi przez:

Cegiełko-Loterię Fantową, czyli zbiórkę publiczną będącą od lat jedną z głównych punktów Festiwalu. Uczestnicy będą mieli szanśe wygrać wiele atrakcyjnych gadżetów, wydawnictw muzycznych, pamiątkowych koszulek t-shirt i innych nagród podarowanych przez naszych darczyńców, przyjaciół i sponsorów.

Giełda płyt

Kiermasz Płytowy, to oprócz koncertów najbardziej oczekiwane wydarzenie dla fanów. Udział w nim biorą bowiem czołowi wydawcy płyt z Polski, z Europy, wykonawcy a także pasjonaci w postaci kolekcjonerów oraz poszukiwaczy białych kruków i innych muzycznych perełek, których co roku bardzo wiele pojawia się w ofercie wystawców. Giełda to bardzo ważny punkt imprezy, który niemal elektryzuje fanów tego typu muzyki, a dla ciekawskich, przypadkowych uczestników bywa bodźcem do poznania nowej muzyki!

Nagroda Roszaka

Wręczenie Nagrody im. Roberta „Roro” Roszaka – to tradycja sięgająca początków festiwalu. Nagroda honoruje najciekawsze, polskie wydawnictwa z gatunku rocka progresywnego, jakie zostały wydane w minionym roku. Zwycięzca plebiscytu zostaje wybrany w wewnętrznym głosowaniu Członków Stowarzyszenia PROGRES. Podczas imprezy zwycięski wykonawca otrzymuje na scenie pamiątkowe trofeum. Dodać należy, że Nagroda im. Roberta "Ro-Ro" Roszaka to dziś bardzo poważane wyróżnienie w polskim środowisku rocka progresywnegoWręczenie wyróżnień w 2. Plebiscycie im. Piotra „Grudnia” Grudzińskiego - wspaniałego niestety nieżyjącego już wspaniałego muzyka. Wyróżnienia w Plebiscycie im. Piotra „Grudnia” Grudzińskiego przyznawane są w następujących kategoriach:

Gitarzysta/kaKlawiszowiec/czyniBasista/kaPerkusista/kaWokalista/ka

Specjalne wyróżnienie (np. muzyk grający na innym instrumencie, debiut, talent, specjalne zasługi, fotograf, masmedia: radio, portal, wydawnictwo itp.) – przy tej kategorii możliwości jest sporo, ale też można zagłosować tylko na jednego kandydata/kę

Powstanie film o zespole Exodus

Podczas koncertu Władka Komendarka w Gniewkowie będzie realizowany materiał do powstającego dokumentu o wspaniałym i legendarnym zespole Exodus. Jak mówi reżyser i producent filmu, Maciej Puczyński: Chciałbym nagrać wypowiedzi 2-5 osób w zorganizowanym w plenerze miejscu, ze sceną w tle. Robimy rzecz filmową, nie telewizyjną, więc będziemy się starali zrobić to bardzo starannie”. W związku z tym organizatorzy poszukują i zapraszają chętne osoby, które by mogły opowiedzieć o Exodusie z perspektywy dziennikarskiej i/lub fana. Serdecznie zapraszamy takie osoby do kontaktu na adres mailowy Stowarzyszenia Inicjatyw Niezależnych Progres: [email protected]