Wódka

i

Autor: Pixaby

Wiadomości

To koniec polskiego giganta alkoholowego. Pracę stracą wszyscy zatrudnieni

Słynąca z produkcji alkoholu od kilku dekad firma ogłosiła upadłość. Spółka Bioetanol AEG mieszcząca się w Chełmży (okolicach Torunia) swoją działalność rozpoczęła w latach 40. XX wieku. Niestety wskutek ogłoszenia upadłości pracę stracą wszyscy zatrudnieni, w tym także zarząd.

Firma Bioetanol AEG ogłosił upadłość. To koniec znanej marki alkoholi

Ostatnie lata były bardzo trudne dla firmy Bioetanol AEG, którego siedziba mieści się w Chełmży. W ciągu zaledwie pięciu lat spółka trzykrotnie skorzystała z funduszy pomocy publicznej.

Problemy finansowe firmy najprawdopodobniej rozpoczęły się w 2020 r., tuż po wybuchu pandemii, kiedy to uzyskała ona wsparcie o wysokości 2,3 mln zł. Rok później firma ponownie uzyskała dofinansowanie, tym razem w kwocie pół miliona złotych.

Pomimo uzyskania trzeciego dofinansowanie w 2023 r., zadecydowano o ogłoszeniu upadłości firmy. Problemem okazały się koszty utrzymania zakładu, w tym wzrosty cen energii i gazu, ale również potrzebnych do produkcji surowców (nawet do 400 proc.).

Upadłość firmy Bioetanol AEG wiąże się z utratą pracy dla 55 zatrudnionych osób, w tym także wykwalifikowanych pracowników i zarządu. Wypowiedzenia trafią do nich pod koniec maja, a obowiązki pełnić będą do końca sierpnia 2024 r.

Czym zajmowała się firma Bioetanol AEG?

Firma Bioetanol AEG rozpoczęła swoją działalność w 1947 r. Zajmowała się głównie produkcją  różnego rodzaju alkoholu etylowego, w tym surowego, rektyfikowanego i odwodnionego.

Siedziba spółki mieści się w Chełmży przy ulicy Bydgoskiej, czyli w tym samym miejscu, co zakład. Do 2003 r. był on częścią cukrowni, dopiero później funkcjonował samodzielnie.