Ciechocinek, Golub-Dobrzyń czy... Białystok. To propozycje punktów szczepień dla seniorów z Torunia i okolic

2021-01-25 9:21
Szczepienia przeciwko Covid-19/zdj.ilustracyjne
Autor: pixabay.com

Dziś (25 stycznia) ruszyły powszechne szczepienia przeciw Covid-19 dla Polaków. Na początek seniorzy od 70 roku życia wzwyż. Równolegle trwa podawanie dawek grupie zero. Niestety, do końca marca nie ma wolnych terminów, a niektórzy na szczepienia muszą się udać w dłuższą podróż.

Jeżeli ktoś z seniorów nie dokonał rejestracji z konkretną datą, to już raczej nie ma szans na szczepienie w pierwszym kwartale tego roku. Po prostu brak szczepionek. Pozostaje zapisać się i czekać.

Aby seniorzy nie musieli ciągle dzwonić i szukać wolnych miejsc i terminów, uruchomiono nowe funkcjonalności, które mają pomóc starszym osobom - informuje Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki:

  • Jeżeli na infolinii 989 senior usłyszy, że obecnie nie ma wolnych terminów na szczepienie w miejscu jego zamieszkania lub w pobliżu - powinien podać konsultantowi telefon kontaktowy. Kiedy zwiększy się liczba dostarczanych do Polski szczepionek i pojawią się wolne miejsca – seniorzy zostaną o tym poinformowani.
  • Senior (samodzielnie lub przy pomocy osób bliskich) może wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie TU, podając swoje dane kontaktowe. Podobnie, jak w przypadku infolinii - gdy tylko wzrosną dostawy szczepionek przez producentów i w rezultacie pojawią się wolne terminy na szczepienie - seniorzy zostaną o tym poinformowani.
  • Można również wysłać smsa o treści Szczepimysie pod numer 664 908 556. W odpowiedzi senior otrzyma prośbę o podanie nr PESEL i kodu pocztowego. I podobnie jak powyżej – jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu – pacjent zostanie poinformowany w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień.

Tymczasem starsi mieszkańcy Torunia, którym nie udało się zarejestrować w punktach w swojej okolicy, szukali wolnych terminów w innych miejscowościach. Informacje uzyskiwali najczęściej poprzez infolinię lub Internetowe Konto Pacjenta.

O ile Ciechocinek czy Golub-Dobrzyń nie jest jeszcze dużą przeszkodą i łatwiej o pomoc w dowiezieniu na miejsce, o tyle punkt pod Białymstokiem wywołuje konsternację. To około 400 kilometrów. O takim przypadku dowiedzieliśmy się od mieszkańca podtoruńskiej Krobi, w wieku 70 plus. W dodatku przewlekle chorego. Trudno taką propozycję uznać za atrakcyjną i łatwą do zrealizowania. Podobne miejsce w województwie podlaskim otrzymał również mieszkaniec Bydgoszczy. To sygnały, które do nas dotarły. 

Pierwszy etap szczepień obejmuje, po seniorach, także osoby przewlekle chore, nauczycieli i służby mundurowe.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Punkt Szczepień na MTP już otwarty!