W Toruniu pojawiły się pierwsze w Polsce taksówki społeczne [AUDIO]

2021-01-20 18:56
W Toruniu pojawiły się pierwsze w Polsce taksówki społeczne [AUDIO]
Autor: Facebook.com/ OWES Toruń

Podwiezie, poczeka i pomoże. W Toruniu zaczęła działać pierwsza w Polsce taksówka społeczna. To pomysł, który powstał w ramach przedsiębiorstwa społecznego. Pomaga jednocześnie osobom starszym oraz niepełnosprawnym w sprawnym poruszaniu się, nie tylko po naszym mieście, ale dodatkowo - daje pracę osobom wykluczonym społecznie.

Powstała, by pomóc seniorom, rodzinom wielodzietnym, ale także osobom niepełnosprawnym. Daje także szanse dla ich opiekunów, którzy często nie chcą zostawiać najbliższych w podróżach do lekarza, na badania czy zakupach. Oprócz usługi transportowej, społeczna taksówka wyróżnia się asystentem społecznym. Będzie on pełnił rolę opiekuna, wsparcia, a także pomocnika przy podstawowych czynnościach, które często mogą wiązać się z niemałą trudnością u pasażerów. To np. pomoc w zejściu po schodach, ubraniu czy wykupieniu niezbędnych lekarstw.

Taksówka powstała w ramach przedsiębiorstwa społecznego OK NON-PROFIT, które jest związane z Fundacją Opiekun Prawny. Wsparciem finansowym, ale także merytorycznym służy Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Toruniu.

Jak działa społeczna taksówka? Wyjaśnił nam jeden z jej pomysłodawców - Tomasz Orliński

Taksówka społeczna prowadzi także działalność komercyjną. Zarobione w ten sposób pieniądze wspierają kolejne inicjatywy w ramach przedsiębiorstwa. To między innymi stworzenie propozycji bezpłatnych przejazdów dla wybranych domów dziecka w Toruniu. Póki co, w ramach taksówki społecznej działają 4 auta, które są 6-osobowe. Wyposażone są w klimatyzacje, lodówkę oraz posiadają foteliki dziecięce. Wiosną na dachach zamontowane zostaną specjalne uchwyty, które pozwolą na przewożenie większych bagaży. Pomysłodawcy z czasem będą chcieli, by taksówka społeczna mogła transportować osoby na wózku inwalidzkim, bez konieczności składania go na czas jazdy. Co więcej - ma ona funkcjonować także w innych miastach niż Toruń. Więcej na temat tego pomysłu znajdziecie TUTAJ.

Ogród Zoobotaniczny w Toruniu zaprasza na spacery przez cały tydzień