Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Bing creator

Cyberbezpieczeństwo

Dane pacjentów wyciekły z ALAB. Sprawdź, czy hakerzy mają twój PESEL!

2023-11-28 9:22

Hakerzy wykradli dane pacjentów ALAB. Jest to jeden z największych ataków hakerskich, skradziono 55 tys. badań osób. Jak sprawdzić, czy twoje dane z ALAB zostały skradzione? Wystarczy kilka kliknięć. Sprawdźcie, jakie dane pacjentów są w rękach hakerów i jak ochronić swoje dane w wypadku ich kradzieży.

Spis treści

  1. Sprawdź, czy twoje dane wyciekły z ALAB
  2. Co zrobić, jeśli hakerzy wykradli numer PESEL?

Firma ALAB Laboratoria padła ofiarą ataku hakerskiego skutkującego wyciekiem danych pacjentów, którzy robili tam badania. Informacje o wycieku danych przekazała Zaufana Trzecia Strona. Wiadomo, że do sieci wyciekły „wyniki badań medycznych z ostatnich kilku lat przeprowadzonych w jednej z największych ogólnopolskich sieci laboratoriów medycznych, firmy ALAB”. W wyniku ataku hakerzy uzyskali dostęp do szczegółowych wyników badań oraz danych pacjentów takich jak imię, nazwisko, PESEL i adres.

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły z ALAB

Dzięki współpracy CERT Polska z Centralnym Ośrodkiem Informatyki, rządowy serwis ma już informacje o wycieku z ALAB i danych, które już trafiły do sieci. Na stronie bezpiecznedane.gov.pl można szybko sprawdzić, czy twoje dane zostały wykradzione. Wystarczy zalogować się na rządowym portalu, np. poprzez zeskanowanie kodu QR w aplikacji mObywatel, a następnie kliknąć przycisk "Sprawdź wyciek z ALAB". Tak można sprawdzić, czy twój numer PESEL został upubliczniony przez hakerów.

Co zrobić, jeśli hakerzy wykradli numer PESEL?

Jeśli w wyniku ataku hakerskiego doszło do kradzieży twoich danych osobowych, kolejnym krokiem, który powinieneś podjąć, jest zastrzeżenie numeru PESEL. Można to zrobić na rządowej stronie mObywatel. Jeśli zastrzeżesz swój numer PESEL, nikt nie będzie mógł pod ciebie podszyć, próbując wyłudzić pożyczkę, kredyt czy umowę u operatora. Obowiązek weryfikowania, czy PESEL jest zastrzeżony czy nie – przed podpisaniem umowy skutkującej zobowiązaniami finansowymi – będzie spoczywał m.in. na: bankach, SKOK-ach, notariuszach, dostawcach usług telekomunikacyjnych. Możliwe będzie chwilowe „odblokowanie” numeru PESEL, na czas załatwiania urzędowych spraw czy spraw bankowych. Ma to być proste i możliwe w aplikacji mObywatel.

Arcytrudny quiz z wiedzy ogólnej. Tylko geniusz zdobędzie 10/10

Pytanie 1 z 10
Które miasto jest stolicą województwa podlaskiego?
e–Polska Cyberbezpieczeństwo