czekolada z chipsami

i

Autor: Canva

handel

Zmiany na półkach sklepowych. Zaczną od wycofania papierosów, później padnie na chipsy i czekoladę!

2024-05-14 11:58

Tego spodziewał się mało kto. Szwedzi stawiają na zdrowie? Reitan Convenience zapowiedziało wycofanie na początek papierosów, a potem czekolady i chipsów ze swoich sklepów. Chodzi m.in. o sieć kiosków Pressbyrån i 7-Eleven. Dlaczego postawiono na taki ruch?

Największa sieć sklepów przestaje sprzedawać papierosy. Później przyjdzie czas na czekoladę i chipsy

Choć w Szwecji odsetek palaczy regularnie spada, tak szwedzki parlament chce, aby kraj stał się wolny od dymu papierosowego. Musi on osiągnąć poniżej 5% ludności, która pali papierosy.

Nie wiadomo, czy jedna z firm chce pomóc osiągnąć takie rozwiązanie. Wiadomo jedno - Reitan Convenience chce stopniowo wycofywać ze sprzedaży papierosy, a potem chipsy i czekoladę.

- Zagrożenia związane z paleniem tytoniu są dobrze znane, zarówno jeśli chodzi o ryzyko dla zdrowia, ale także wpływ na środowisko i warunki pracy w łańcuchu produkcyjnym. Widzimy również, że niektóre kraje wprowadzają różne formy zakazów palenia, na przykład progresywne zakazy wiekowe - powiedziała szwedzkiej agencji prasowej TT Anna Wallenberg, dyrektor generalna firmy Reitan Szwecja.

Wielka Brytania i Nowa Zelandia chcą wprowadzić specjalne przepisy, aby zakazać młodym ludziom kupowanie wyrobów tytoniowych.

Zmiany w Szwecji będą wchodzić od 2026 roku. Jak dodaje portal YLE Szwecja, ostatecznym celem firmy jest całkowite wstrzymanie sprzedaży papierosów. Media dodają także, że na razie korporacja nie planuje wprowadzić takich zmian w sąsiedniej Finlandii - tam też zarządza siecią sklepów.

Dodatkowo, firma Reitan zapowiada od 2027 roku wycofywanie z półek sklepowych produktów z olejem palmowym, m.in. czekolady, ciastka i chipsy.

Co ważne, dotychczas w asortymencie sklepów ponad 50% to właśnie wyroby tytoniowe, a te oparte na bazie oleju palmowego - około 25%. Nie wiadomo, czy firma za to planuje wprowadzić dodatkowe i zdrowe produkty.

Słodycze z naszego dzieciństwa. Pamiętasz je?

Wieczorny Express papierosy, uzależnienia